İlişkinizin ilk aylarında bunlara dikkat

Yeni bir ilişkiye başladıysanız eğer, daha ilk aylarda dikkat edeceğiniz bazı noktalar geleceğiniz hakkında ipuçları verebilir. İşte sizlere bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları…

Aşkta ilk aylar balayı sayılır. Romantik ve yeni bir ilişkinin başlangıcında her şey güllük gülistanlıktır. Ancak ilişkinin ilk anlarında yaşanan mutluluğu kafalara zaman zaman takılan ‘İlişkimiz sürecek mi yoksa bitecek mi?’, ‘İyi biri mi?’, ‘Bana uygun mu acaba?’ soruları gölgeler. Bu soruların cevaplarını hemen bulmak imkânsızdır. Ama ilk bir kaç ayda ilişkiyi besleyen, geliştiren ve sürdüren can damarları vardır. İşte dikkat etmeniz gereken noktalar…

İlk aylarda dünya görüşleri ortaya konur. Yaşam biçimi, geleceğe bakışı, insan ilişkileri konusundaki görüntüsü, tek tek ortaya çıkar. Ancak aslında kendi özel hayatıyla ilgili yaşam biçimiyle, değişik bakış açıları ve değişik amaçlarıyla farklı insanlar olup olmadığınız ortaya çıkar. Zaten ilişkide esas can damarı, hayat görüşlerinin aynı olması değil, bunları paylaşabilmek, uzlaşabilmektir. Bu konuda bol bol sohbet etmelisiniz. Ancak asla birbirinizi sorgulamamalısınız.

Hayat görüşü

Neşe, eğlence ve kahkaha aşkın can damarlarından biridir. İlk aylarda beraber gülebilme, olayların komik tarafını görme yeteneğini, birbirinize ve olaylara karşı hoşgörünüzü ortaya koyar. Ve en karmaşık aşk bilmeceleri bile beraber gülebilmeyi başarmakla kolaylıkla çözülür.

Gerçek aşk yolunda mutlaka komik bir şeyler olur. Bu komik şeyleri ciddiye almadan, abartmadan yaşayabilmek çok önemlidir. İlişkide yaşanan bazı tatsızlıkları, sorunları, gülerek esprili bir şekilde komik yanlarını çözmek de mümkün.

Birbirinizin ailesi hakkında ne hissederseniz hissedin, ne düşünürseniz düşünün, sonuçta onlar hayatınızda var ve hep var olacak. İşte ilk aylarda dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da ‘aile’…

Birlikte olduğunuz kişinin yakın çevresine karşı fobiniz olabilir. Bu konuda iyice düşünün. Aileler ve arkadaşlar farklıdır. Onları aynı kefeye koymayın.

Ailenizi siz seçemezsiniz ama arkadaşlar sizin seçiminizdir. Onlar bir bakıma sizin kişiliğinizi yansıtır. Eğer arkadaşlarınızı beğenmiyorsa, olumsuz eleştiriyorsa bu, bir gün bir şekilde sizi de beğenmeyeceğine işarettir. Yakın çevrenize yaklaşmaması ileride sizin dünyanıza da giremeyeceğini gösterir.

Birbirinizi dinliyor musunuz?

‘Dinliyor muyum’, ‘Dinliyor mu?’… İlk aylarda kendinize sormanız gereken en önemli sorulardan biri de bu… Bu durum birbirinizi dinleyip, dinlemediğinizi, doğru anlaşılıp, anlaşılamadığınızı, anlattıklarınızın önemsenip, önemsenmediğini kesin olarak gösterir. Birbirinize karşı kendinizi, duygularınızı ifade edebilme konusundaki becerinizi ya ortaya çıkarırsınız ya da çıkaramazsınız. Bu sizin onu, onun da sizi can kulağı ile dinlemenize bağlıdır.

Para, ilişkilerin ilginç bir boyutudur. Örneğin, restoranda hesap pusulasının karşısında oturan iki genç aşık için para çok farklı bir boyut kazandırabilir. İlk aylarda siz de paranın ilişkinizi değişik bir açıdan etkilediğini göreceksiniz. İlk zamanlarda para konusunu dengeli bir çizgiye oturtmak önemlidir. Bu dengeyi bulabilmek de ilişkiyle birlikte tecrübe kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek