İşinizle aileniz arasında dengeyi nasıl kurmalısınız?

Yapılan araştırma ve sosyal çalışmalar, çalışan aile bireylerinin iş ile aile arasındaki dengeyi sağlamakta sıkıntı çektiklerini, oysa bu dengeyi sağlamanın çok da zor olmadığın ortaya çıkardı. İşte işinizle aileniz arasında denge kurmakta imdadınıza yetişecek öneriler…

İşiniz ve aileniz arasındaki hassas dengeyi bir türlü oturtamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Yoksa her şey ve herkes üzerinize üzerinize mi geliyor? Hayır, inanın hayat o kadar da zor değil. Bütün mesele hayatı programlayabilmekte. Şimdi arkanıza yaslanın ve okuyun, okuduklarınızı hayata geçirmekten de korkmayın.

Planlı hareket edin

Bir aile takvimi tutun ve sık sık güncelleyin. Bu takvimde bütün aile olaylarının tarihlerini belirtin, örneğin; ailece dışarıya çıkma ve tatiller ve aynı zamanda çocuğunuzun oyunları, spor faaliyetleri ve doğum günleri gibi.

Aktivitelere öncelik

Zamanınızı alan aktivitelerin bir listesini yapın ve önem derecelerine göre sıralandırın. Her zaman kendinize sorun, ‘bu iş ya da aktivite ne kadar önemli’. Bu aktiviteyi elimine edebilme imkânı var mı ya da bu aktiviteyi tamamlayabilecek zaman kısaltılabilir mi? Örneğin; oğlunuzun doğum günü partisi için bir pasta yapmak yerine pastayı satın alabilir misiniz? Sıradan aktiviteler için boşa zaman harcamaktan kaçının.

Limitler belirleyin

Üstlendiğiniz sorumlulukları ve aktiviteleri sınırlandırın. Gün içerisinde pek çok zaman var ve siz sadece bir kişisiniz. Yardım isteyin. Ev işlerinizi eşiniz ya da çocuklarınızla paylaşın.

Hedefleriniz olsun

Kariyeriniz ve aileniz için kısa ve uzun vadeli hedefleri tespit ederek, kendinize bu iki yaşamınızda bir denge kontrolü sağlama olanağı verin. Örneğin; eğer aile yaşamınız için belirlediğiniz hedefleri başaramıyorsanız belki kariyeriniz için çok fazla zaman harcıyor olabilirsiniz ve bir ayarlama yapmanız gerekiyor olabilir.

Ailenize zaman ayırın

Herhangi bir kesinti olmadan sadece ailenize her gün zaman geçirmeye kendinizi adeta adayın ve mümkün olduğunca sık bir şekilde ailenizle tatil ve diğer olaylar için özel bir zaman planlayın.

Kendinize bakın

Sadece kendiniz için her gün bir zaman ayırın. Kitap okumak, güzel bir banyo yapmak ya da uzun yürüyüşler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek