İşyerinde migrenden nasıl kurtulursunuz?

Migren ağrıları çalışan insanlar için adeta kâbus gibidir. Ağrılar bütün iş gününüzü ve veriminizi alt üst edebilir. Önemli olan ofiste migren ile baş etmenin yollarını bilmektir.

Flüoresan ışığının negatif etkisi
İşyerinizdeki flüoresan ışığından tamamıyla kurtulamasanız da, kendi masanıza koyacağınız normal veya halojen bir lamba negatif etkileri asgari düzeye indirebilir. İngiltere’de yapılan bir çalışma pembe renkli gözlüklerin flüoresan ışığının rahatsız edici etkisini azaltabileceğini göstermiştir. Eğer gözlük kullanıyorsanız (özellikle bifokal, miyop ve hipermetrop birlikte), göz doktorunuza görünüp gözlüğünüzün uygun olup olmadığını kontrol ettirin.

Okuduğunuz kitapları ve kâğıtları doğru açıyla yerleştirin, gün ışığı doğrudan gözlerinize yansımasın. Bembeyaz kâğıt yerine kırık beyaz veya pastel renkli kâğıdı tercih edin.

Bilgisayar ekranınızı kendinize göre ayarlayın
Monitörünüzü gözünüzün en rahat ettiği kontrast ve parlaklık ayarında tutun. Ekranın pozisyonunu yeniden ayarlayıp parlamaları engelleyin. Çoğu bilgisayar malzemeleri satış noktalarında satılan ekran filtresi kullanın. Koyu renk elbise giyin, çünkü koyu renkler ışığı daha iyi emer. Parlamaya neden olan her türlü ışık kaynaklarının cinsini, pozisyonunu en az parlama yapacak şekilde değiştirin.

Bilgisayarınızın imleç tipini gözünüzü rahatsız etmeyecek biçimde değiştirin. Ekran zemininizi yumuşak bir renkle değiştirin.

Ara sıra gözünüzü ekrandan ayırarak dinlendirin ve gözlerinizi odanın ekrandan uzak bir köşesine odaklayın. Omuzlarınızın ve boynunuzun zorlanmaması için ekran ve çalıştığınız malzemeler göz hizanızda olsun.

Vücut pozisyonunuzu doğru alın
Kaslarınızı gerip gevşetmek için kısa molalar verin ve o anda yaptığınız işi değiştirin. Çalıştığınız yeri olabildiğince rahat bir konuma getirin. Belinize destek veren bir sandalye kullanın. Bir yastık veya belinize konan bir destek, sandalyeye doğru oturmanıza yardımcı olabilir. Çalıştığınız mekânı özel yaşamınıza ait resim ve objelerle dekore etmeniz, gün içinde stresinizi azaltmanıza yardım edebilir.

Eğer bir masada oturuyorsanız, dizleriniz ve kollarınız 90 derecelik açıyla bükülmüş olsun.

Sandalyenizin bacaklarınızdaki kan dolaşımını bozmadığından emin olun. Ayaklarınız yere ve ayağınızın altındaki bir yükseltiye düz olarak basın.

Sırtınızın alt bölümü, beliniz her zaman dik olmalı, hiç bir zaman yayılmamalı. Yayılıyormuşsunuz gibi hissettiğinizde, hemen vücudunuzun üst bölümünü kaldırın ve belinizden başınıza doğru yükselen enerjiyi hissedin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek