Kabızlıktan korunmanın yolları

Kabızlık sorunundan yakınanların artmasının birçok nedeni var ama en önemli faktör lifli (posalı) gıdaların eskiye oranla daha az yenmesi gibi görünüyor.

Sebze meyve tüketimi azalıp tam tahıllar yerine beyaz un ve bundan yapılan yiyecekler daha çok tercih edildikçe, ek olarak bakliyat grubu besinler (fasulye, nohut, bezelye) ikinci planda tutulup fast food yiyeceklere ağırlık verildikçe problemin daha da yaygınlaşacağından emin olabilirsiniz!

Bu tip kötü gelişmelerden en çok etkilenenlerin başındaysa yaşlılar geliyor. Çünkü yaş ilerledikçe sindirim sisteminin hareketi zaten yavaşlıyor. Yaşlıların yeteri kadar su içmemeleri ve hazır paketlenmiş kolay pişirilen yiyecekleri tercih etmeleri bu sorunu bazen içinden çıkılmaz hale getirebiliyor.

Eğer birden bire başlayan kabızlık sorunuyla karşı karşıyaysanız, kilo kaybınız, karın ağrınız, dışkı şeklinizde değişmeler ve dışkıda kan izleri varsa ve/veya ilerleyici kansızlık, halsizlik, yorgunluk gibi problemler ortaya çıkmışsa kabızlığın sindirim sistemi ile ilgili önemli bir hastalıktan kaynaklanabileceği de aklınızda olsun.

Kabızlıkla mücadelede aşağıdaki önlemler işinize yarayabilir. Eğer bu önlemlerle sorunu aşamıyorsanız, bir tıbbi yardım isteyin, doktorunuzla görüşün.

Kabızlıktan korunmak için bunları yapın

– Daha çok su için, daha fazla sıvı gıda tüketin. Çorba, meyve sularını daha sık kullanın. Sıvı miktarı arttıkça bağırsaklarınızın boşalması da kolaylaşacaktır.
– Yürüyün, hareket edin, mümkün olduğu kadar ayaküstü işler yapmaya çalışın. Yatmak ve uzun süre hareketsiz oturmak bağırsak hareketlerini azaltır.
– Bol sebze ve meyve yemeyi unutmayın. Her sofranızda salata-sebze bulunsun. Salatanıza öğütülmüş keten tohumu ekleyebilirsiniz.
– Kahvaltılarınızda tam tahıllı kahvaltı gevrekleri kullanmayı deneyin. Tam tahıllı kepekli ekmekler yiyin.
– Bakliyat grubu yiyeceklerden daha sık faydalanın. Bu önlemlerle dışkınıza hacim sağlayacak kadar posa kazanabilirsiniz.
– Ara öğünlerde siyah kuru erik, kuru kayısı ve kuru incir deneyin.
– Sabahları aç karna bir bardak ılık limonlu su içerek güne başlayın.
– Doktorunuzla konuşmadıkça, hacim sağlayacak posa hapları (lif içeren tozlar) ve laksatifleri kullanmayın. Özellikle sinameki içeren çaylardan uzak durun. Yine kabızlığı önlemek amacıyla kullanılan diğer bitkisel destekleri de doktorunuzla konuşmadan kullanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek