Kadınları ve erkekleri anlama tüyoları

Mutlu bir ilişki için, tarafların birbirlerinin özelliklerini bilmesi ve davranışlarını bu çerçevede oluşturması gerekir. İşte psikiyatrlar ve evlilik terapistlerinin kadınları ve erkekleri anlamak için verdiği tüyolar…

Kadınlar neden daha çok kıskanır? Kadınların kalbini kazanabilmek için neleri yapmalı, neler yapmamalı?…. Erkekler neden gizemli kadınları daha çok çekici bulur? Erkekler evlenince neden değişir ve daha az konuşur?

Kadınlar, en çok ‘seni seviyorum’ sözünden etkilenir. Uzmanlara göre, kocasından yıllardır sevgi sözcükleri ve iltifatlar duymayan kadınlar agresifleşiyor ve sonuç olarak erkeği de mutsuz ediyor.

Kadınlar erkekleri, erkekler de kadınları anlamakta güçlük çekerler. Bu, bir anlamda doğanın kanunudur. Oysa her iki cinsin de birbirini anlaması o kadar da zor değil.

Mutlu bir ilişki için, tarafların birbirlerinin özelliklerini bilmesi ve davranışlarını bu çerçevede oluşturması gerekir. Peki ya kadınların ve erkeklerin tipik özellikleri nelerdir? Nelere kızar, nelerden hoşlanır, nelerden nefret ederler? İşte psikiyatristler ve evlilik terapistlerinin kadınları ve erkekleri anlamak için verdiği tüyolar…

Erkekler devamlı pohpohlanmayı bekler

Psikiyatrist Nihat Kaya, erkeklerin kadınlar tarafından pohpohlanmayı beklediğini ve bunu bulamadıkları zaman mutsuz olduklarını söylüyor. Kaya, erkekleri anlamak için kadınlara şu önerilerde bulunuyor:

– Erkekler, özellikle spor, siyaset ve iş konularına ilgi gösteriyor. Kadınların, sevgili ya da eşlerinin ilgi alanları konusunda toleranslı olması ve paylaşımcı olmayı öğrenmeleri gerekiyor. Çünkü tamamen kendilerini dışta tuttukları zaman erkekleri yalnız bırakmış oluyorlar.

– Erkekler, eşleri tarafından değer görmek ister, hatta iltifat beklerler. Ona, arada sırada ‘Bugün çok yakışıklısın’ ya da ‘Gömleğin çok yakışmış’ gibi cümleler söylemelisiniz.

– Türk kültüründe erkekler, ailelerine son derece bağlıdır. Evlenseler dahi ailelerine karşı kendilerini sorumlu hissederler. Bu, onlara çocukluktan beri öğretilmiştir. Ancak pek çok kadın, eşinin, ailesine yaptığı yardımları kabul edemez ve bu konuda ciddi tartışmalar çıkar. Erkeklerin ailelerine yönelik yaptıkları yardımlar, kadınlar tarafından kıskanılmamalı. Hatta teşvik edilmeli. Çünkü erkek, siz ne kadar karşı çıkarsanız çıkın, ailesine desteğini sürdürecektir. Onun içinde bulunduğu durumu anlayıp yardımcı olduğunuzda, size daha sıcak davranacaktır.

– Erkekler, zaman zaman arkadaşlarıyla bir araya gelmek isterler. Çünkü sevgili ya da eşleriyle her ne kadar her konuyu konuşabilseler de erkek erkeğe dertleşmek ihtiyacını hissederler. Ayrıca, erkekler eşleri ya da sevgilileriyle yapışık ikizler gibi 24 saat birlikte olmaktan hoşlanmazlar. Belirli oranlarda, kadının, erkeğin bu isteğine anlayışla yaklaşması gerekir. Tabii, bu istek aşırıya kaçmadığı sürece… Örneğin, eşiniz haftada bir ya da iki kez kahveye veya üye olduğu bir lokale gidiyor, ama bu arada sizi de ihmal etmiyorsa bırakın gitsin, arkadaşlarıyla konuşsun. Belki size anlatmaktan çekindiği dertlerini arkadaşlarıyla paylaşıp rahatlayacaktır.

Kadını dinlemek gerekiyor

Dr. Nihat Kaya, erkeklerin, genellikle kadınların çok konuşmasından yakındığını söylüyor ve erkeklere de kadınları anlamak için şu önerilerde bulunuyor:

– Kadın, gününü yapacak, komşularına gidip gelecek, sohbet edecek. Bu, onun doğasında var. Günlük sorumluluklarını aksatmayacak düzeyde kadının arkadaş çevresiyle görüşmesine, gün yapmasına tavır almayın.

– Kadın, sevgilisinden ya da kocasından ‘seni seviyorum’ cümlesini duymak ister. Karınızı seviyorsanız bunu söyleyeceksiniz. Hem de ‘çok seviyorum’ diyeceksiniz. Erkeklere bu tip şeyler gereksiz ve aptalca gelir. Erkek, bir kez ‘seni seviyorum’ der ve kadının bununla 20 yıl idare etmesini bekler. Ancak kadın, sevildiğini bilse bile bunu duyma ihtiyacı hisseder.

– Kadınlar çok konuşur, bu onların doğasında var. Erkeklerin bunu kabul etmeleri gerek. Erkek bir taraftan gazete okuyup bir taraftan da karısına ‘kulağım sende’ dememeli. Kavga çıkmasın diye, kadınların söylediklerini ‘tamam tamam’ diye geçiştirmeyin. Çünkü bu davranış, kadını daha da hırçınlaştırır. Ucunda kavga da olsa kadın, muhatap alınmak ister. Birçok kadın, kocasıyla başka türlü konuşma imkanı bulamadığı için özellikle kavga çıkarır. En küçük bir şeyden bahane bulur ve bağırmaya başlar. Bu, patolojik yoldan iletişim kurma biçimidir. Erkeklerin buna fırsat vermemesi ve kadının konuşma isteğini engellememesi gerekir. Sakın kadına ‘çok konuşuyorsun’,’ beni yordun’ gibi cümleler söylemeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek