Kalbinizi fındık ve cevizle koruyun

Uzmanlar, fındık, fıstık ve cevizin tüketilmesinin kalp krizi riskinin azaltılması ve damar hastalıklarının önlenmesinde etkili olduğunu söylüyor.

Uzmanlar, kalp krizinden korunmak ve sağlıklı bir kalp için günlük 43 gram fındık, fıstık ve ceviz tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Ana bilim dalı’nın düzenlediği ‘Fındık, Fıstık, Ceviz gibi Nutların Kardioprotektif Etkileri’ konulu konferansta konuşan Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Ören, ilk olarak Anadolu’da yetişip 16. yüzyılda Avrupa’ya yayılan nutların pamuklu ve ağaçta yetişen fındık, fıstık, ceviz gibi meyveler olduğunu belirterek, her çerezin nut olmadığına dikkat çekti.

Ören, nutların kalp koruyucu özelliklerinin olduğunu vurgulayarak, “Binlerce kişi üzerinde yıllar süren araştırmalar sonucunda, gerekli miktarda nut tüketen kişilerin koroner damar hastalıklarına yakalanmasında 5-6 yıllık gecikme ya da yüzde 30-35’lik risk azalması gözlendiğini ve ani kardiyak ölüm risklerinin düşük olduğunu kaydetti.

Özellikle yağ, protein, lif, vitamin ve mineral yönünden zengin olan nutların Amerikan gıda ve ilaç dairesi tarafından tüketilmesi gereken beş besin maddesi arasında sayıldığını, günlük 43 gram civarında nut tüketiminin yararlı olacağını” sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek