Kalbinizi seviyorsanız hiçbir şeyi dert etmeyin

Yaşam biçiminizde yapacağınız değişiklikler, kalp sağlığınızı korumanızda anahtar rolü oynuyor. Mutlu bir evlilik, bol bol kahkaha ve pozitif bir yaşam görüşü kalp sağlığınızı korumanız için bire bir.

Kolesterol, yüksek tansiyon, sigara kullanımı, ailede kalp hastalığı öyküsü, hareketsiz yaşam ve 40 yaş üzeri olma gibi faktörler, kişinin kalp krizi geçirme riskini yüzde 50 oranında artırıyor. Tüm bu riskleri ortadan kaldırsanız da uzmanlar, kalp krizi geçirme olasılığını en aza indirmenin yolunun kişinin kendi elinde olduğunu söylüyor.

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Şener, kalp sağlığını korumak için aşağıda sıralanan noktalara dikkat etmenizi ve gerekirse yaşam felsefenizi yeniden gözden geçirmenizi öneriyor:

Mutlu evlilikler kalbe iyi geliyor
Araştırmalara göre, düzenli ve mutlu bir evlilik yaşamı, kalp krizi riskini düşürüyor. Yaşamın ağırlığını dengeli bir şekilde paylaşan çiftler, bekarlara oranla daha az strese giriyor. Araştımalar, bekar insanların evlilere oranla daha kolay stres altına girdiğini gösteriyor ve bu da kalp krizi riskini tetikliyor.

Sağlıklı bir kalp için gülün
Gülmek ve ağlamak aslında aynı şey; her ikisi de duyguların boşalması anlamına geliyor. Genellikle aşırı üzüntü, öfke, aşırı yük gibi faktörler ağlama ya da gülmeye neden oluyor. Bu tür duygulanımları gülerek boşaltmayı tercih etmeniz, kalbe zararlı olan faktörleri ortadan kaldırıyor.

Hareketsiz yaşam sürmeyin
Sürekli masa başında olan insanların kalp hastalıklarına yakalanma riski çok yüksek. Bu kişilerin öncelikle masa başından kalkmaları gerekiyor. Hareketsiz olarak iki saati masa başında geçirmek ciddi bir kalp krizi riski oluşturuyor. Bu nedenle, masanızın başında çalışırken ufak egzersiz hareketleri yapmanız öneriliyor.

Doğum kontrol hapı kullanmayın
Doğum kontrol hapı kullanımı, özellikle kalbinde sorun olan kişileri olumsuz etkiliyor. Çünkü bu haplar uzun süreli kullanımlarda damar içinde pıhtı oluşma riskini artırıyor.

Çevrenizdeki olayları dert etmeyin
Kişilik yapısı üzülmeye yatkın olan hassas insanlar, kendileri dışında çevrelerinde gelişen olaylara ve insanların yaşadıklarına çok hassas yaklaşabiliyor. Oysa, çevredeki olumsuz olayların etkisi altında çok fazla kalmak kalmak kalbe zarar veriyor. Bu nedenle uzmanlar, kişilerin kendilerini mutlu edecek bir şeyler bulmasını ve kötü olaylar üzerinde fazla durulmamasını öneriyor.

Öğlen bir saat uyuyun
Öğlen saatlerinde ya da öğle sonrası bir saatlik uyku, vücuttaki bütün stresi alıyor. Öğlen uykusu uyuyanların, uyumayanlara göre kalp krizi geçirme riski yarı yarıya düşüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek