Kalbinizi siyah üzümle koruyun

Yapılan araştırmalar, metabolizmayı düzenleyen ve yaşlanmayı geciktiren siyah üzümün içinde bulunan Resveratrol isimli maddenin vücudu kalp krizinden koruduğunu da ortaya çıkardı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (OÜ) Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, daha önce kanseri önleyici, yağ mebolizmasını düzenleyici ve yaşlanmayı geciktirici antioksidan özelliği olduğu kanıtlanan siyah üzümdeki ‘resveratrol’ maddesinin, kalbi de koruduğu belirlendi.

OÜ Tıp Fakültesi Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Tuğrul Kural, Prof. Dr. Behçet Sevin, Doç. Dr. Sadettin Dernek ve Yrd. Doç. Dr. Murat İkizler’den oluşan ekip, resveratrol maddesini araştırdı.

4 yıl süreyle belirli aralıklarda yapılan laboratuar araştırmasında, denek olarak fareler kullanıldı. Araştırma sonunda, resveratrol maddesi verilen farelerin kalpleri diğerlerine göre daha sağlıklı çıktı.

Prof. Dr. Sevin, bu maddenin endüstriyel üretim yapılıp ilaç haline getirilmesi halinde, kalp krizini önlemede kullanılabilineceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek