Kalori kontrolü ile formda kalabilirsiniz

Aldığınız enerji tükettiğinizden fazla ise kilonuz artar, az ise kilonuz azalır. Peki, mevcut kilonuzu korumanız için gerekli enerjinin kaç kalori olduğunu nasıl hesaplayabilirsiniz? İşte bu konu ile ilgili olarak merak edilenler…

Vücudumuzun harcadığı enerjiyi belirleyen 3 temel faktör vardır; bazal metabolizma hızımız, aktivite ile yaktığımız enerji ve yiyeceklerin termik enerjisi.

Bazal metabolizma

Bazal metabolizma hızı; kesin istirahat koşullarında bulunan, fiziksel ve ruhsal olarak bütünüyle rahatlamış ve yaklaşık 12 saattir aç olan bir insanın yalnızca nefes alma, kalp atışı, kan dolaşımı, vücut sıcaklığının belirli bir düzeyde tutulması gibi hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereksinim duyduğu enerji miktarıdır.

Bazal metabolizma hızını etkileyen çeşitli faktörler vardır:

– Gençlerde bazal metabolizma hızı yüksek, yaşlılarda ise daha düşüktür.
– Uzun, ince yapılı kişilerde, bazal metabolizma hızı daha yüksektir.
– Çocuklar ve hamilelerde, bazal metabolizma hızı yüksektir.
– Yağlı vücutlarda, bazal metabolizma hızı daha düşüktür.
– Ateşli hastalıklar, bazal metabolizma hızını artırır.
– Stres hormonları, bazal metabolizma hızını yükseltir.
– Bir tiroit hormonu olan tiroxin, bazal metabolizma hızının ayarlanmasında anahtar rolü oynamaktadır. Tiroxin üretiminin artması durumunda, bazal metabolizma hızı da artmaktadır.

Bazal metabolizma hızınızı hesaplayabilmek için şu formülden yararlanabilirsiniz: Erkekler: 66 + (13.7 x kg olarak ağırlık) + (5 x santimetre olarak boy) – (6.8 x yaş ) Kadınlar: 655 + ( 9.6 x kg olarak ağırlık) + ( 1.7 x santimetre olarak boy ) – ( 4.7 x yaş )

Fiziksel aktivite

Vücudumuzun harcadığı enerjiyi belirleyen ikinci temel faktör, fiziksel aktivite ile tüketilen enerjidir. Toplam yakılan enerjinin yüzde 20- 30’unu oluşturur. Günlük aktivitelerinizi ve harcadığınız kalorileri toplayarak elde edeceğiniz sonuç, en güvenilir sonuç olacaktır.

Yiyeceklerin etkisi

Toplam harcanan kalorinin yaklaşık olarak yüzde 10’u, yenilen yiyeceklerin sindirilmesi esnasında harcanmış olan enerjidir. Yiyeceklerin termik etkisi, toplam harcanan kalori (x yüzde 10) formülü ile hesaplanır.

Günlük toplam harcadığınız enerjiyi bulmanın en emin yolu, yukarıdaki 3 faktörde elde ettiğiniz enerjilerin toplamının bulunmasıdır.

Artık bir günde yaktığınız kalori miktarını öğrendiniz. Bundan sonra harcadığınız kaloriden daha az kalori alarak (örneğin günlük 500 kalori daha az) zayıflayabilir; daha fazla kalori alarak şişmanlayabilir veya harcadığınıza eşit kalori alarak kilonuzu koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek