Kalp krizinin bir nedeni de depresyon

Depresyon sonucu kalp hastalığı oranı çok yüksek ve bu yüzden kalp krizi geçirildiğinde ölüm oranı yüzde 25. Ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, tıp araştırmaları sayesinde, insan vücudunu giderek artan bir hızla tanımaya devam ettiklerini ve her yıl yapılan araştırmaların sayısının yüzde 3.4 artış gösterdiğini söylüyor…

Prof. Dr. Öz, “Doktorların ve hastaların arasındaki bilgi farkı, insanımızı eğitmek için gösterilen çabalarla, 100 yıl öncesine göre artmış durumda. Daha önemlisi, sağlık eğitimi sadece ilk adım. Biz, insanımızı öğrettiklerimizi uygulamaya geçirmeleri için de motive etmeliyiz. İşte benim tıptaki gelişmeleri size anlatmaya olan ilgimin esas nedeni budur” diyor.

Omega 3 hapı etkili
Ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz depresyonun kalbe etkisi hakkında şu bilgileri veriyor:
“Depresyon yaşayan vakalarda kalp hastalığı oranı çok yüksek. Ve depresyon sonucunda kalp krizi geçirildiği zaman, ölüm oranı yüzde 25 civarında. Depresyon kalp krizi yaratıyor. Ayrıca kalp krizi geçiren insanlar, kriz sonrasında da depresyona girebiliyor. Bizler, balık ve cevizde yoğun olarak bulunan Omega 3 yağlarının depresyon üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gördük. Bunun üzerine, yeni bir araştırma başlattık. Vakalarda depresyon varsa, 2 gramlık Omega 3 hapı veriyoruz. İtalya’da yapılmış bir araştırmadan yola çıkarak böyle bir araştırmaya başladık. İtalya’da, doğum sonrası depresyona giren kadınlar arasında bir araştırma yapıldı ve Omega 3 hapının depresyon oranını düşürdüğü gözlendi.

Fiziksel aktivite önemli
Eğer perhizimize dikkat etmez ve özellikle egzersiz miktarımızı doğru yapmazsak, kalp rahatsızlıkları ortadan kalkmaz. Vücut sağlığını kaybedince ilk sorun kalpte ortaya çıkar. Fiziksel aktivite, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için iki kat daha önemlidir. Ne ameliyatlar, ne de ilaç tedavileriyle kalp hastalıkları ortadan kaldırılamaz. Türk insanının iyi kolesterolü genetik olarak düşük.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek