Kalp krizi belirtileri

Kalp krizi belirtileri olarak bilinen göğüs ağrısı, terleme ve halsizlik maalesef her kalp krizi vakasında standart olarak görülmüyor.

Sağlıklı kalp için 10 altın kural

Kalp hastalıklarının artış gösterdiği ve ölümlerdeki oranının arttığı günümüzde sağlıklı kalp için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor.

Şekerli besinler kalbi tehdit ediyor

Bilim adamları, şekerli besinlerin yüksek oranlarda tüketilmesinin ilerleyen yaşlarda kalp sorunlarına neden olma olasılığını artırdığını tespit etti.

Yapay kalp umut oldu

İnek derisinden geliştirilerek 70 yaşındaki bir hastaya takılan yapay kalp, birçok kalp yetmezliği hastası için umut ışığı oldu.

Soğuk havalar kalbi yoruyor

Kış soğuklarının kendini hissettirmesi ile düşen hava sıcaklıkları kalp ile ilgili ciddi sorunların da ortaya çıkmasına neden oluyor.

Kalp krizinin belirtileri

Uzmanlar, kalp krizinin belirtileri arasında çene, sırt, göğüs ve üst karın bölgesinde hissedilen ağrıların olduğunu belirtiyor.

Diyet kalp krizi riskini azaltıyor

Diyet kalp krizi riskini azaltıyor

Doktorlar tarafından tansiyon kontrolü için önerilen beslenme düzeni ve yeme alışkanlıklarının kadınlarda kalp krizi ve felç riskini önemli ölçüde azalttığı ortaya çıktı.

Tiroidin kalp hastalıklarıyla bağlantısı

Tiroidin kalp hastalıklarıyla bağlantısı

Tiroid bezi, salgıladığı hormonlar yoluyla vücudun metabolizma hızını düzenler. tiroid bezini yetersiz ya da normalden fazla hormon salgılaması sağlıklı bir kalpte bile rahatsızlıklara yol açabilir.

Kalp krizi kadınları vuruyor

ABD’de yapılan araştırma, kalp krizinin kadınları erkeklerden daha sinsi bir şekilde vurduğunu ortaya koydu. Florida Eyaleti’ndeki bir klinikte görevli bilim adamları tarafından yapılan araştırmaya göre erkek krizde göğüs ağrısı hissediyor, kadın ise ağrı hissetmiyor.

Kötü beslenme kalbi bozuyor

Kötü beslenme kalbi bozuyor

Beslenme alışkanlıklarının hastalıkların gelişimi üzerine Hollandalı bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, özellikle kalori miktarı düşük diyetlerle beslenerek büyüyenlerin ileri yaşlarda kalp sorunları ile karşı karşıya kaldığını ortaya çıkardı.

Stres kalbe zarar veriyor

Stres kalbe zarar veriyor

Uzmanlar, dünyadaki tüm ölümlerin üçte birinin sebebi olduğu tespit edilen kalp ve damar hastalıklarına neden olan etkenlerin başında stresin ve kötü beslenmenin geldiğini belirtiyor.

Stres kalp hastası yapıyor

Stres kalp hastası yapıyor

Stresin kalp hızı ve kan basıncını artırıp, bağışıklık sistemini baskıladığına işaret eden uzmanlar, baş edilemeyen stresin kalp hastalıkları ve hipertansiyon, kansere yol açan kötü huylu tümörler, otoimmün hastalık, inme ve infeksiyon olasılığını artırdığını, sürekli yorgunluk, bellek problemleri ve depresyona neden olduğunu belirtiyor.