Kanser tedavisinde umut verici gelişme

Kanser tedavisi için yapılan araştırmalarda kanserli hücreleri öldürmeden sadece kanser tümörünün bulunduğu alanı tedavi eden bir ilaç geliştirildi.

Kanserin ilacı bulunmuş olabilir

Kanserle mücadelede devrim yaratacak yeni bir ilaç geliştirildi. Hücre mimarisinden sorumlu tropomiozin proteinini hedef alan ilaç hücreyi öldürmeden tümörlü alanı tedavi ediyor.

Kanser tedavisinde umut verici gelişme

Avustralyalı bilim adamları onkoloji hastalıklarında çığır açacak bir buluşa imza attı. Tıp dünyasında geniş yankı bulan keşif sayesinde tümörlü hücreler bilinen tedavilerin aksine öldürülmeden tedavi edilmeyi mümkün kılıyor.

Milyonlarca kanser hastasına umut olan ilacın mucidi Yeni Güney Wales Üniversitesi profesörü Piter Ganning. Prof. Ganning ve arkadaşları yeni ilacın hücre mimarisinden sorumlu tropomiozin proteinleri üzerinde etkili olduğunu açıkladı. Avustralyalı bilim adamı, halen kullanmakta olan ilaçların ise aktin proteinini yok ettiğini belirtti.

Her tür kanser üzerinde etkili

“Bulduğumuz ilaç, kanser hücresinin temel yapısını bozduğu gibi sürecin son derece hızlı gelişmesini sağlıyor” açıklamasında bulunan Ganning, yeni ilacın sağlam hücrelere hiçbir etki etmediğini de belirtti.

Prof. Ganning’e göre, ilaç her tür kanser kitleleri üzerinde etkili olacak. Profesör Ganning, “Şimdiye kadar hiç kimsenin bu tür bir ilaç geliştirmeyi başaramadığının” da altını çizdi.

Bilim adamları ilacın 2014 yılının sonuna kadar klinik deneylerine başlanacağını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek