Kanserden korunmak için kiloya dikkat

Uzmanlar, kanserden korunmak için beslenmede bitkisel ürünlerin kullanılmasını, sebze ve meyvenin tercih edilmesini, kilonun korunmasını ve aktif bir yaşam sürülmesini öneriyor.

Günlük 7 veya daha fazla öğün baklagil, patates, fındık, fıstık tüketin. Her gün 5 veya daha fazla porsiyon sebze ve meyve yiyin. Kilonuzu koruyun, aktif yaşam sürün. Sigara içmeyin. İçki kullanıyorsanız, erkekler günde 2, kadınlar ise 1 bardaktan az alınmalı. Yağ ve tuz oranı düşük besinler tüketin. Besinleri güvenli hazırlayıp saklayın.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanlığı uzmanlarınca hazırlanan bilgi notunda, kanserden korunmak için yapılması gerekenler böyle sıralanıyor. Buna göre, kansere karşı atılacak pratik adımların başında, “bitkisel diyetlerin tercih edilmesi” geliyor. Özellikle az işlenmiş olmak üzere, günlük 600-800 gram nişastalı veya bitkisel proteinli yiyeceklerin tercih edilmesini öneren uzmanlara göre, bu da günlük 7 veya daha fazla öğün, ekmek, pirinç, makarna, bezelye, fasulye gibi baklagiller, patates gibi kök bitkileri, fındık, fıstık gibi tohumsal bitkilerin tüketilmesi anlamına geliyor.

Bitkisel besinler, vücuttaki kanserojenlerin kansere sebep olmadan önce yok edilmelerini sağlayan gerekli vitamin, mineral, diyetsel lifler ve diğer önemli maddeleri içeriyor. Yağdan ve kaloriden fakir olan bitkisel besinler, sadece kanseri önlemekle kalmayıp aynı zamanda fazla kilo alımını da engelliyor.

Kabak, havuç, domates
Kansere karşı atılacak ikinci adım, “bol sebze ve meyve tüketmek.” Yıl boyunca her gün 400-800 gram veya 5 veya daha fazla porsiyon çeşitli sebze ve meyve yenmesi gerekiyor. Bilimsel veriler, sebze ve meyveden zengin diyet seçiminin kanser riskini yüzde 20 oranında azalttığını gösteriyor. Özellikle yeşil yapraklı bitkilerin; şalgam, kabak, havuç, domates ve turunçgillerin kansere karşı koruyucu olduğu düşünülüyor.

Kilonuzu koruyun
Diğer bir öneri de, “sağlıklı kilonun korunması ve fiziksel aktif bir yaşam” sürülmesi. Aşırı veya düşük kilolu olmak, kanser riskini artırıyor. Bu nedenle kalori alımını kontrol altında tutmanın yanı sıra sürekli ve düzenli bir fiziksel hareketlilik gerekiyor.

Uzmanlar, sakin bir iş yaşantısı olanlara şu önerilerde bulunuyor: “Her gün yapabileceğiniz bir saatlik yürüyüş ve haftada bir yapabileceğiniz daha ağır bir egzersiz, size yeterli olacaktır. Günlük toplam aktivite önem taşıdığından, gün içinde düzenli olarak bir saat ayıramadığınız durumda, kısa zaman dilimlerinde yapacağınız sık egzersizler denenebilir. İşyerinize yürüyerek veya bisikletle gidip gelin, bahçeyle, ev işleriyle uğraşın, merdiven çıkın.”

Yağ ve tuzdan uzak durun
“Yağ ve tuz içeriği düşük besinlerin tercih edilmesini” bir başka adım olarak öneren uzmanlara göre, günlük toplam yağ alımının kısıtlanması, tuz kullanımının bir çay kaşığını geçmemesi gerekiyor. “Birçok paketlenmiş hazır yemeğin içinde yüksek miktarlarda tuz olduğunu unutmayın” uyarısında bulunan uzmanlar, tuz miktarı fazla olan yiyeceklerde aynı zamanda yağ miktarının da fazla olduğuna işaret ediyor. Yağ alımını azaltmak için, şu uyarılar yapılıyor:

“Kaymaksız sütü tercih edin, kızartmalar yerine haşlama, ızgara yiyin, kırmızı et ve ürünlerini kesin, kırmızı etin yağsız kısımlarını tercih edin, kümes hayvanlarının derisini atın, bisküvi, kek ve pastane ürünlerinden uzak durun.”

Kansere karşı çay halinde kullanılabilecek bitkiler
– Isırgan yaprağı
– Karabaş otu
– Ökse otu
– Civanperçemi
– Kekik
– Yeşil çay
– Nane

Sadece birkaç bitki çayı kullanarak veya beslenmeye dikkat edilerek kanser iyileştirilemez. Bitki çaylarından çok saf bitki özleri kullanılması taraftarıyım. Yoğunlaşmış bitki özleri bitki çaylarından çok daha iyi antioksidan ve anti kanser özellik taşımaktadır.

Küflü ve yanmış yemeklere dikkat
Uzmanlar, kanserden korunmada son adım olarak “besinlerin güvenli hazırlanıp saklanmasına dikkat edilmesini” istiyor.

Bazı mantar ve küflerin kansere neden olabilecek toksik maddeler ürettiklerini belirten uzmanlara göre, yiyeceklerin buzdolabında saklanması ve saklama kurallarına uyulması gerekiyor. Yapılması gereken diğer noktalar şöyle:
“Son kullanma tarihi geçen besinleri yemeyin, küflü besinleri derhal atın, besinlerin hazırlanma şekli de kanser riskini etkileyeceğinden, et ve balığı fazla pişirmeyin. Yanmış et suyunda kanserojenler mevcuttur. Etlerin mangal, barbekü gibi doğrudan ateş üzerinde pişirilmesi de yiyeceğin üzerinde kanserojenlerin oluşmasına neden olur. Bu yüzden bu tür beslenmeden uzak kalın ve etlerin üzerindeki yanmış kısımları temizleyin.”

Kanserle savaşan yiyecekler

Mesane kanseri: Sarımsak, yeşil yapraklı sebzeler, soya ürünleri, çay (yeşil ya da siyah), sarı-turuncu sebzeler, yoğurt ve diğer fermente süt ürünleri.

Göğüs kanseri: Yüzde 1 yağlı süt, elma, buğday kepeği, Brezilya fındığı, baklagiller ve fasulyeler, brokoli, Brüksel lahanası, küçük mantarlar, lahana, havuç ve havuç suyu, kiraz, vişne, yağlı balık (somon, ton), keten tohumu, keten tohumu yağı, sarımsak, kök lahana, düşük yağlı süt ürünleri, kabuklu yemişler, kırmızı turp, soya ürünleri, ıspanak, tam tahıllar, sarı-turuncu sebzeler, yoğurt.

Yemek borusu kanseri: Yeşil çay, domates, domates ürünleri.

Karaciğer kanseri: Sarımsak, yeşil çay.

Kolon kanseri: Brezilya fındığı, brokoli, Brüksel lahanası, lahana, havuç, karnabahar, sap kereviz, yağlı balıklar, sarımsak, üzüm ve üzüm suyu, kara lahana, baklagiller, kıvırcık, düşük yağlı süt ürünleri, kabuklu yemişler, yulaf kepeği, tam tahıllar, yoğurt ve diğer fermente süt ürünleri.

Yumurtalık kanseri: Brokoli, Brüksel lahanası, lahana, karnabahar, kara lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, sarı-turuncu sebzeler.

Pankreas kanseri: Baklagil, çay, domates ve domates ürünleri.

Akciğer kanseri: Brezilya fındığı, brokoli, Brüksel lahanası, lahana, havuç ve diğer sarı turuncu sebzeler, karnabahar, acı biber, kara lahana, düşük yağlı süt ürünleri (kaymağı alınmış süt hariç), soğan, portakal, ıspanak, diğer yeşil yapraklı sebzeler, domates ve domates ürünleri.

Prostat kanseri: Brezilya fındığı, Brüksel lahanası, brokoli, lahana, kanola yağı, karnabahar, kara lahana, az yağlı süt ürünleri, zeytinyağı, fıstık yağı, soya ürünleri, domates ve domates ürünleri.

Mide kanseri: Brokoli, Brüksel lahanası, lahana, bakla, sarımsak, yeşil çay, kara lahana, soğan, portakal ve diğer narenciye meyveleri, domates ve domates ürünleri, tam tahıllar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek