Kanseri yenmek için sağlıklı beslenmelisiniz

Yapılan araştırmalar, günde 5 porsiyon sebze-meyve tüketen bireylerin, kansere yakalanma riskinin sebze-meyve tüketmeyenlere oranla daha az olduğunu ortaya çıkardı.

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’ne göre; günde 5 porsiyon sebze-meyve yemek, kanser riskini yüzde 20 azaltıyor.

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre; bütün kanser türlerinin yüzde 70’inin kötü diyetle bağlantılı olduğu, sağlıklı diyet ve beslenmeyle de kansere yakalanma oranının düşürülebileceği bildiriliyor. Kansere karşı en koruyucu sebze ve meyveler; havuç, soğan, sarımsak, brokoli, yeşil yapraklılar, domates, narenciye ve baklagiller olarak sıralanıyor.

Hastalığınıza göre beslenin

Lahana grubu sebzeler yani brokoli, lahana, brüksel lahanası, karnabahar masanızdan eksik etmemeniz gereken sebzeler. Son araştırmalar, lahana türü sebzelerin “allyl isothiocyanate” açısından zengin olduğunu gösteriyor. Allyl isothiocynate, kanser hücresini çevreleyerek bu hücreyi izole eden bir bileşim olduğu için büyük önem taşıyor.

Kanseri önleyen diğer besinler şunlar:

İncir
Potasyum, demir ve kalsiyum içerir. Sindirim sistemine yardımcı olur. Eski çağlarda kanserli hücrelerin tedavisinde kullanılan incir, modern tıp tarafından da kansere karşı koruyucu olarak öneriliyor.

Nohut
Yağ düzeyi düşük olan ve kolesterol içermeyen nohut kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır, manganez, betakaroten ve folik asit açısından oldukça zengindir. Göğüs kanserine karşı korur.

Mercimek
B vitamini, demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum içerir. Lifli özelliği kandaki kolesterol oranını düşürür, şeker ve kalp hastaları için yararlıdır.

Şeftali
Bir tanesi bile insanın C vitamini ihtiyacının yüzde 50’sini karşılayabilir. Sindirimi kolaydır. Kansere ve kalp krizine karşı koruyucu olan betakaroten açısından da zengindir. Bir tanesinde yaklaşık olarak 33 kalori vardır.

Zeytinyağı
İçindeki iyi yağlar, vücuttaki kolesterol düzeyini dengede tutar. Antioksidan özelliği olan E vitamini açısından da oldukça zengindir. Bu sayede kalp krizi, felç, kanser ve erken yaşlanmaya karşı beyni korur.

Fındık
Kalp krizine karşı koruyucu olan E vitamini açısından en zengin besinlerin başında gelir. Her gün yenilen bir avuç fındık, kansere ve kırışıklıklara karşı koruyucudur.

Sarımsak
Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere, yüksek kolesterole, kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına karşı korur.

Soğan
Bağışıklık sistemine faydalıdır. İçerdiği allicin ve sülfür; mide ve bağırsak kanserine karşı korur. Son araştırmalar, kemik erimesine karşı, peynir ve sütten daha etkili olduğunu göstermiştir.

Pirinç
Pirinç mükemmel bir enerji kaynağıdır. E ve B vitaminleri açısından zengindir. Bağırsak kanserine karşı koruyucu olan pirinç, kolesterolü düşürerek kalp krizi riskini de azaltır.

Domates
Likopen açısından zengin ender bitkilerden biridir. Likopen, pankreas gibi çeşitli kanser hastalıklarını önleme konusunda hayati önemdedir. C vitamini açısından zengindir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Lifli bir besin olması da bağırsak kanseri riskini azaltır.

Yeşil çay
Kafein oranı düşük olduğundan, uyarıcı etkisi de azdır. Antioksidan maddeler içerir. Bundan dolayı kanseri önleyici, yaşlanmayı geciktirici etkileri var. İyi kolesterolü artırıp, tansiyonu düşürüyor, hastalıklara karşı direnci artırıyor.

Portakal
Avustralya’da yapılan bir araştırma, günde 1 portakalın bazı kanser türlerini insandan uzak tutabildiğini, turunçgiller familyasından meyve tüketmenin ağız, gırtlak ve mide kanserleri riskini yarı yarıya azaltabildiğini saptadı.

Çikolata
Doğal anti depresan özelliği vardır. Acı olanları, sütlülere oranla 2 kat fazla magnezyum ve demir içerir. Sinirleri gevşetici özelliği sayesinde, baş ağrısını dindirir.

Taze meyve
Baş ağrıları yiyeceklerle daha da artar. Bunun nedeni tuz ve katkı maddeleridir. Taze meyveleri tercih edin.

Yeşil sebze
Kurutulmuş meyve, yeşil sebze gibi yiyecekler, başınızdaki kasların rahatlamasını sağlayacaktır. Migren ağrısının başlamasına neden olan peynir, kahve, kırmızı şarap gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Biberiye
Kimyasal içerikleri sayesinde, doğal bir ağrı kesici görevi görür.

Nane
Nane çayı baş ağrılarını dindirmek için birebirdir. İçerdiği mentol ve menton doğal yağları sayesinde, başta mide olmak üzere tüm mideyi rahatlatma etkisine de sahiptir.

Elma
Protein, vitamin ve doğal kimyasallar sayesinde, sindirime yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştıran elma, bağırsak sorunları çeken kişiler için dengeleyici ve normalleştirici besin olarak nitelenir.

Badem
Yüksek oranda kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, E vitamini, B2 vitamini, antioksidan içerir. Bu nedenle, laktoz (süt şekeri) dayanıksızlığı bulunan ve günlük gıdalar yiyemeyen kişiler için badem ideal bir besin kaynağıdır.

Balık
Balık ve deniz ürünlerinin ileri derecede bunama riskini azaltabildiği tespit edildi.Güneybatı Fransa’da yapılan bir araştırma, balık ve deniz ürünlerinin, ileri derecede bunama ve Alzheimer hastalığı riskini azaltabildiğini ortaya koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek