Kaplıcalar birçok cilt hastalığına şifa oluyor

Uzmanlar, ülkemizin birçok bölgesinde bulunan şifalı kaplıcaların, her türlü romatizmal hastalıklar ve sedef başta olmak üzere birçok cilt hastalığının tedavisinde önemli bir yeri olduğunu belirtiyor.

İstanbul Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Zeki Karagülle, kaplıcalar hakkında şunları anlattı…

“Ilıca’da sağlık amaçlı kullanım için tesis yapılması -kapalı hale getirilmesi- ile kaplıca anlamı ortaya çıkıyor. Ilıca ise, doğal olarak yeryüzüne çıkan (kaynayan) sıcak ve mineralli suya ya da o yöreye verilen ad. Doğal sıcak su, yine ‘termal’ su olarak da anılır.

İyileştirici ve tedavi edici sular

Ülkemizin birçok yöresinde bulunan kaplıcaların bulunduğu mevkilerde iyileştirici ve tedavi edici özelliklere sahip zengin mineralli, sıcak sular bulunuyor.

Ülkemizin birçok kaplıcasında yer alan özellikleri ve yararlarını şöyle sıralamak mümkün:

– Şifalı doğal termal su: Sıcak (termal) ve zengin mineralli tuzla niteliğinde doğal su ya da kaplıca suyu

– Şifalı çamur: Akarsu balçığı niteliğinde, paket tarzında kullanıma uygun çamur.

Romatizma ve sedefe birebir

Termal tuzlu sular, bu etkileri nedeniyle yalnızca her türlü romatizmal hastalıklar ve başta sedef hastalığı olmak üzere cilt hastalıklarının tedavisinde değil, aynı zamanda sağlıklı kişilerde koruyucu kür uygulamalarında da yaygın olarak kullanmaktadırlar.

Zinde, yenilenmiş, dinç ve rahatlamış olarak iş ve günlük yaşantıya hazır olma amaçlı kaplıca kürleri, özellikle şu durumlarda uygulanmaktadır; strese karşı anti-stres, sağlıklı bir yaşlanma için anti-yaşlanma, aşırı kilo sorununda anti-obezite (şişmanlık) ve daha sağlıklı bir vücut ve organ fonksiyonları için.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek