Karında şişliğe dikkat!

Karın bölgesindeki aşırı yağlanmanın önemli bir hastalığın başlangıcı olabileceği bildirilerek bu durumdaki şişmanların dikkatli olmaları istendi. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şürkü Özer, yaptığı açıklamada, özellikle alkol kullanan kişilerin karın bölgesinde asit nedeniyle su toplandığını belirterek, “Sarılık geçirenler asla alkol kullanmamalıdır” dedi.

Karaciğer büyümesinin de karın bölgesinde sahte şişmanlığa neden olduğunu, bu konuda duyarlı davranılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özer şunları söyledi:
“İnsan sağlığını büyük ölçüde tehdit eden Alkol, birçok ölümcül hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Yalnız karın bölgesinde görülen yağlanma ciddiye alınmalı, mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Aksi takdirde tedavisi mümkün olmayan hastalıklar büyük problem çıkarabilir. Yüksek tansiyon, yemek borusu kanamaları, 12 parmak bağırsağı rahatsızlıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları, ileri yaşlarda beyin fonksiyonlarının düzensizliği de alkolün neden olduğu hastalıklar zincirini oluşturmaktadır. Özellikle ellerde başlayan titreme ciddiye alınmalıdır. Bu kişiler kendi iradeleriyle alkolü bırakmıyorlarsa psikolog uzman kontrolünde tedavi görmelidir.

Prof. Dr. Özer, alkol alan kişilerin en az 6 ayda bir karaciğer kontrolünden geçmelerinin sağlık açısından büyük yarar sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek