Karında şişlik yumurtalık kanseri habercisi

Kadınların sinsi düşmanı olan ve kendine özgü bir belirtisi olmadığından teşhisinde zorlanılan yumurtalık kanseri, karında şişlik ile kendini belli ediyor.

Karında şişlik yumurtalık kanseri habercisi

Karında görülen şişkinliğin, teşhisi en zor ve sinsi bir şekilde ilerleyen kadın kanseri türlerinden biri olan yumurtalık kanserinin en bariz belirtilerinden biri olduğu ifade ediliyor.

Kendine özgü belirtisi yok

Yumurtalıkta görülen kanserin Kendine özgü belirtisi olmadığı bilinse de mide ve bağırsak rahatsızlıkları ile kendini gösterebiliyor.

Teşhisi en zor kanser türlerinden

Teşhisi en zor ve en sinsi ilerleyen kadın kanseri türlerinden biri olan yumurtalık kanserinin en önemli belirtisi bağırsak ve mide sorunları olabilir.

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ateş Karateke “Gündelik basit sağlık şikayetlerinin dikkate alınması yumurtalık kanserinde hayat kurtarabilir.” uyarısında bulunuyor.

Yumurtalık kanserinin tanısı

Prof. Dr. Ateş Karateke, yumurtalık kanserinin kendine özgü belirtileri olmadığı için hastalığın belirlenmesi ve tanı koyulmasının zor olduğunun altını çizerek kadınların şikayet ettikleri belirsiz semptomların hazımsızlık, karında şişkinlik, çabuk doyma, iştah kaybı, sık idrara çıkma ve kilo kaybı ya da kilo alma olduğunu söyledi.

Hamilelik ve emzirme koruyor

Hamileliğin ve emzirmenin koruyucu bir faktör olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Karateke, “Birden çok hamile kalan kadınlarda ya da emziren kadınlarda yumurtlama daha az olduğu için bu kadınlarda yumurtalık kanseri de daha seyrek görülmektedir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek