Katkı maddeleri çocuk davranışını etkiliyor

Ebeveynler, gıda katkı maddelerinin çocukların davranışlarına etkileri konusunda uyarıldı. İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmada, gıda katkı maddelerinin hiperaktivite ile bağlantısı olabileceği ortaya kondu.

İngiltere Gıda Standartları Ajansı’nın (FSA), rastgele seçilen 300 çocuk üzerinde yaptığı araştırma, çocukların katkı maddeleri içeren bir içeceği içtikten sonra ani hareketler yaptıklarını ve konsantrasyonlarını kaybettiklerini ortaya koydu.

İngiltere Gıda Standartları Ajansı, şimdi hiperaktif çocukların durumunda daha az katkı maddesi kullanımı yoluyla bir iyileşme sağlanabileceğini söylüyor.

Ancak uzmanlar, pek çok ileri vakalarda diyet değişikliği yerine ilaç kullanımının daha etkili sonuçlar vereceğini söylüyor.

Gıda Standartları Ajansı’nın bilim kurulunun başkanı Dr. Andrew Wadge şu açıklamayı yaptı:
“Tüketicilere yönelik tavsiyemizi gözden geçirdik. Çalışmamızın sonucuna göre, eğer bir çocuk hiperaktivite ya da “dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu” (ADHD) belirtileri gösteriyorsa, boyasız gıdalar yemesinin bazı faydaları olabileceğini tespit etmiş bulunuyoruz.”

Katkı maddelerinin kullanım alanları
Araştırma özellikle içeceklere, şekerlere ve özel işleme tabi tutulmuş gıdalara eklenen yapay katkı maddeleri üzerine yoğunlaştı.

Katkı maddelerinin sağlığa zararlı etkileri hakkında yapılan araştırma sonucunda, çocuklarının hiperaktif olduğunu düşünen ailelerin özellikle E kodlu katkı maddeleri taşıyan gıdaların tüketimini kesmeleri tavsiye edildi.

E kodlu katkı maddelerine örnek olarak verilen bazıları şunlar:
– Alkolsüz içeceklerden ketçaplara kadar birçok gıdada kullanılan ve ürünlerin raf ömrünü iki yıla kadar uzatan E211 kodlu sodyum benzoat
– Dondurma, şeker ve bisküvilerde kullanılan E102 kodlu tartrazin
– Yine şekerlere eklenen E104 kodlu kinolin sarısı
– Yoğurt, reçel gibi gıdalara katılan E 110 kodlu günbatımı sarısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek