Kellik stres nedeni

Adnan Menderes Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu’nda yapılan bir araştırma, Türk erkeklerinin yüzde 70’inin saçlarının kısmen ya da tamamen döküldüğünü ortaya koydu.

Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Dereboy, Yrd. Doç. Dr. Göksun Karaman ile birlikte yaptıkları araştırmanın, 252 yetişkin erkeği kapsadığını söyledi. Dereboy, araştırmaya katılanların 175’inde, erkek tipi kellik olarak adlandırılan ‘androgenetik alopsi’ ye rastlandığını bildirdi.

Araştırmaya katılanların yüzde 62’sinin, kelliği doğal bir olay olarak algıladıklarını, yüzde 3’ünün ise bedensel özür olarak gördüklerini kaydeden Dereboy, “Araştırmaya katılanların yüzde 43’ü, kelliklerinden ötürü karşı cinsle ilişki kurmakta güçlük çektiğini dile getirirken, çoğunluğu kelliğin dikkat çektiğini ve alay konusu olduğunu ifade ettiler” diye konuştu.

Kamuflaj yöntemleri

Erkeklerde daha sık görülen kelliğin, aileden, genlerle sonraki bireylere aktarıldığını belirten Dereboy, şunları söyledi:
“Araştırmaya katılanların yüzde 78’inde hafif derecede, yüzde 22’sinde ise şiddetli saç dökülmesine rastladık. Yaş arttıkça saç dökülme şiddetinin arttığını saptadık. Daha çok gençler tedavi olmak istiyor ve cerrahi müdahale yerine ilaç tarcih ediliyor.”

Çiğdem Dereboy, saç dökülmesini kamufle etmek isteyenlerin yüzde 57’sinin saçını kısa kestirdiğini, yüzde 24’ünün saçının tarama yönünün değiştirdiğini ve yüzde 15’inin de bere kullandığını ilettiğini belirterek, “Şiddetli saç dökülmesi olanlar, daha fazla stres altında olduklarını ve zaman zaman işlerinde başarısız olduklarını belirttiler” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek