Kemik erimesine iyi gelen besinler

Uzmanlar, dünya genelinde kalp-damar hastalıkları ve kanserden sonra üçüncü sırada gelen ölüm nedeninin halk arasında kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoz hastalığı olduğunu belirtiyor.

Osteoporoz yani kemik erimesi kemik doku yoğunluğunun azalması nedeniyle dayanıklılığının azalması yani kemik kalitesinin düşmesi olarak tarif edilir. Kemik erimesinin şiddeti arttıkça kemiklerin kırılganlığında da artış gözlenmektedir.

Ciddi ve sinsi bir hastalık olan osteoporoz (kemik erimesi), zamanında yakalanıp önlenmezse sakatlıklara ve ilerleyen safhada ölüme neden olur.

Kemik erimesini önleyen besinler

Kayısı: Yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içerir.

Süt: Kalsiyum, protein, B2-A-E-D vitaminleri, folik asit, fosfor ve demir kaynağıdır. Kalsiyum, D vitamini ve fosfor ile birlikte kemikleri ve dişleri güçlendirmek için çalışır. Bunların eksikliği kemikleri eritir.

Soğan: Sarımsakla birlikte enfeksiyonlarla mücadele eder. Kükürt bileşimleri atardamarların zarar görmesini önler. Soğan kemik erimesini de önlüyor.

Brokoli: Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli, adeta bir vitamin deposu. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olduğu ve çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesine bire bir. Demir, selen, bakır ve potasyum kaynağı olan brokoli içerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemini güçlendiren bir özelliğe sahip. Antibiyotik özelliğe de sahip olan brokoli bu yönüyle prostat enfeksiyonuna karşı çok etkin.

“Kemik erimesine iyi gelen besinler” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek