Kemik erimesinin erken teşhisi önemli

Kemik erimesi sebebiyle ölenlerin sayısının neredeyse kanserden ölenlerin sayısına eşit olduğunu belirten uzmanlar, kemik erimesinin ilerlemesinin önlenmesi için hastalığın erken teşhis edilmesinin önemine dikkat çekiyor.

Hacettepe Üniversitesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Miyase Bayraktar, önlem alınmazsa, ölüm oranlarında kemik erimesi hastalarının kansere yakalananları geçebileceği konusunda uyardı.

Prof. Bayraktar’ın verdiği bilgilere göre; Türkiye’nin nüfus olarak genç olması umursamazlık doğuruyor.

“Kemik dokusundaki kaybın kırık oluşturacak derecede artması” şeklinde tanımlanan osteoporoz, orta yaşlı kadınlar için büyük risk oluşturuyor. Hastalık geçmişte dikkat çekmemiş, ancak yaşlı nüfusun artmasıyla 1990’lardan sonra yükseliş göstermiştir.

Bu hastalık, gelecek için büyük bir tehlike yaratacaktır. 50 yaşın üzerinde her 8 kişiden 1’inde osteoporoza bağlı omurga kırığı gelişiyor ve bu oran, yaş ile birlikte artıyor.

Kalça kırığı ise 70 yaşın üzerindeki her 3 kadından ve her 9 erkekten 1’inde görülen önemli bir sağlık problemi oluyor.

Erkekler de risk altında

Uzmanlar, osteoporozun sadece kadın hastalığı olmadığını belirterek, erkeklerin de risk grubunda yer aldığını hatırlatıyor.

Erken yaşlardan itibaren dengeli ve düzenli beslenmek, asitli içecekler yerine yeterli miktarda süt ve süt ürünleri tüketmek, egzersiz yapmak, güneşten yeterince faydalanmak, kalsiyum ve D vitamini almak, hastalığın engellenmesinde en önemli faktörleri oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek