Kene ısırdığı zaman paniğe kapılmayın

Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da piknik yapan yüzlerce kişi, kene ısırığı nedeniyle hastanelere başvururken, uzmanlar bu vakaların özellikle çocuklarda artış gösterdiği konusunda uyarıyor.

İstanbul’da iki haftadır hafta sonu tatilinde piknik alanlarına giden çok sayıda kişi, eve döndüklerinde vücutlarına kene yapıştığını fark ederek hastanelerin acil servislerine başvurdu. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü Dr. Gülsemin Güloğlu, piknik sezonunun başlaması sebebiyle son günlerde özellikle çocuklarda görülen kene ısırması vakalarında artış olduğuna dikkat çekerek ebeveynleri uyardı.

Dünyada ilk kez 1944 yılında Kırım’da saptanan ve daha sonra 1956 yılında Kongo’da görülen ‘Kırım Kongo Kanamalı Ateşi‘ (KKKA) hastalığı kene tarafından ısırılma ile ‘Nairovirus’ adı verilen bir RNA virüsünün vücuda girmesiyle oluşuyor. Bazı durumlarda virüsü taşıyan canlıların kanı veya vücut salgılarıyla temas sonucu hastalığın bulaşıcı risk taşıyabileceği de belirtiliyor. Kene ısırması sonucu en geç 9 gün sonra hastalık belirtileri görülmeye başlıyor. Hastalık ateş, üşüme, titreme, yaygın kas ağrıları, iştahsızlıkla başlayıp; bulantı kusma, ishal gibi şikayetlere neden oluyor. İlk günlerde yüz boyun ve göğüste cilt içi kanamaları, gözlerde kızarıklık ile kollarda, bacaklarda morluklar oluşabiliyor. Hastalık nedeni ile burun, idrar ve bağırsaklarda kanamalar da görülebiliyor. Hastalığın genellikle ikinci haftasında ölüm vakaları meydana gelmekle beraber; iyileşme de hastalığın 9 ve 10’uncu günlerinde gerçekleşiyor.

Hastalığın kesin bir tedavi yöntemi olmaması nedeniyle, korunma faktörleri büyük önem taşıyor. Dr. Gülsemin Güloğlu korunma yöntemlerini şöyle sıralıyor:

– Kırsal alanlarda pantolon paçalarını çoraplarınızın içine sokun.

Böcek uzaklaştırıcı ilaçları vücuda veya kıyafetlere uygulayın.

– Kırsal alanlarda bulunduktan sonra vücudunuzda kene olup olmadığını dikkatle inceleyin.

– Vücuda kene yapışması durumunda derhal bir sağlık kuruluşuna başvurun. Keneyi kendiniz çıkarmaya kalkışmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek