Kilo verememenin nedenleri

“Diyet yapıyorum, yediklerime dikkat ediyorum ama yine de kilo veremiyorum” diyenlerdenseniz, kilo verememe sorunlarının sebeplerini bilimsel araştırmalarla ortaya çıkaran uzmanların sözlerine kulak vermelisiniz…

Yapılan araştırmalar, beslenme hatalarımızı tanımadığımızı gösteriyor. A.B.D.’de yapılan bir araştırmanın sonuçları hayli ilginç. Kadınların yüzde 99’u sağlıklı bir biçimde beslendiğine inanıyor oysa araştırmada verdikleri yanıtlar bunu sadece yüzde 1 oranında sağlayabildiklerini ortaya çıkarıyor.

Kahvaltıyı atlamayın

– Buradaki en büyük sorun, bolca lifli gıda ve doymamış yağ yerine ağırlıklı olarak az ama doymuş yağ, şeker ve rafine besinlerin tüketilmesi. Oysa besinlerin niceliği kadar niteliği de önemli.

– Kilo vermeyi engelleyen en önemli faktörlerin başında kahvaltıyı atlamak geliyor. Lifli yiyecekler, taze meyve, meyveli yoğurt ve yağsız süt iyi bir kahvaltı için yapabileceğiniz ideal tercihleri oluşturuyor.

– ‘Sadece tadına bakıyorum’ yaklaşımı da kesinlikle yanlış, bu şekilde alınan kalori miktarı normalin çok üzerine çıkıyor.

– Şekere düşkünlük de önemli bir diğer etken, fazla şeker tüketimi de günlük kalori miktarını artırıyor ve kiloya neden oluyor.

– Rafine edilmemiş gıdalara rağbet ederek kepekli ve işlenmemiş gıdalar tüketmemek de kilo alımını kolaylaştırıyor.

– Günlük yağ miktarını sınırlamamak, gıdaların içindeki yağlar nedeniyle alınan fazla kalorileri hesaba katmamak, kilo vermeyi zorlaştırıyor. Kilo vermede etkin bir madde olduğu bilinen kalsiyumu yeteri kadar almamak da sorun yaratıyor.

– Doğru sebzeleri seçememek, keza sebze ve meyve tüketimine gerektiği kadar önem vermemek, kilo vermeyi engelleyen en önemli faktörlerden bir diğeri. Eğer bütün bu konulara dikkat edilir ve özen gösterilirse, kilo verilmemesi için bir neden kalmıyor.

“Kilo verememenin nedenleri” için 2 cevap

  1. sorun şu ki ne yaptıysam hangi tedaviyi ilacı denediysem kilo alamıyorum.evet benim sorunum kilo alamamak . 24 yaşında 45 kilo boy 1.50 sizce az değilmi. lütfen bana yardımcı olun inanın çok piskolojim bozuldu Maddi durumum yok kendimle ilgilenemiyorum izmirliyim.yardımcı olunnn .LÜTFEN

  2. 1.88 boyundayım ve tam 145 kiloyum bunalımdayım ne yaptıysam kilo veremiyorum unlu mamuller bile yemiyorum kola şekerli içecek sadece domates suyu içiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek