Kirli hava ‘kronik farenjit’ nedeni

Kronik farenjiti tetikleyen nedenlerin başında, sigara ve alkol almak, sürekli sigara dumanına maruz kalmak ve tozlu ortamlarda bulunmak geliyor.

Farenjit halk arasında boğaz ağrısı olarak bilinen, boğaz kısmının iltihaplanması rahatsızlığına verilen isimdir. Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Pınar Korlu, boğazda kuruluk, yutkunma zorluğu, ateş ve öksürük gibi klasik grip belirtileri ile ortaya çıkan ‘farenjit’ hastalığının yeni oluşmuş ve şiddetli şikayetler yapan haline akut farenjit denildiğini, ancak uzun süreden beri olan ve hastada sürekli ancak düşük seviyede şikayete neden olan haline de kronik farenjit adının verildiğini söylüyor.

Faranjit, pek çok nedenden kaynaklanabiliyor. Sigara, alkol ve kirli hava bu nedenlerin başında geliyor.

Akut farenjit genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanıyor. Kronik farenjitte ise yine enfeksiyon etkenleri rol oynamasına rağmen genellikle tahriş edici bir faktör bulunuyor. Bunlar arasında sigara içilmesi, alkol kullanılması, kuru ve kirli hava gibi faktörler var.

Burun tıkanıklığı yapan faktörler (kemik eğriliği, geniz eti,v.b) alerji, geniz akıntısı, mideden asit kaçağı aşırı sıcak veya soğuk besinler de farenjite neden olabiliyor.

Boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu, boğazda kuruluk, yanma ve kaşınma hissi, ateş ve öksürük başlıca belirtileri arasında sayılıyor. Boğazda kuruluk hissi, gıcık, yanma, kuruluk, yabancı cisim hissi, takılma, hafif yutkunma zorluğu gibi şikayetler kronik faranjit belirtileri arasında yer alıyor.

Akut farenjitte enfeksiyon söz konusu olduğundan enfeksiyon tedavisi öneriliyor. Bunun yanı sıra, ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar, öksürük kesiciler ve ağız gargaraları kullanılabiliyor.

Kronik farenjitin tedavisi ise oldukça zor olarak tanımlanıyor. Bu hastalık çoğu zaman tam olarak ortadan kaldırılamıyor. Hastalığa neden olan bozukluklar var ise (alerji, kemik eğriliği, et büyümesi, reflü vb). Bunların ortadan kaldırılması daha etkili oluyor. Her iki faranjit vakasında da hastaların sigara ve alkol kullanmamaya, tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamaya, aşırı sıcak ve soğuk gıdalar almaktan kaçınmaya özen göstermesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek