Kırmızı et yeşil salata ile tüketilmeli

Kurban Bayramının yaklaştığı şu günlerde kırmızı et tüketiminin artacağına dikkat çeken uzmanlar, kırmızı et tüketiminin yeşillik ile yapılmasını öneriyor.

Kırmızı et yeşil salata ile tüketilmeli

Uzmanlar, kırmızı etin besin değerlerinden yararlanabilmek için yanında mutlaka limonlu yeşil salata da tüketilmesi önerisinde bulunuyor.

Diyetisyen Seda Uşarer, uzun bir tatili de içeren Kurban Bayramı’nda can sıkıcı rahatsızlıklarla uğraşmamak için bazı beslenme kurallarını hatırlattı.

Uşarer, kurban etlerinin uzun bir süreçte tüketileceği için saklama ve pişirme koşullarına da uyulması gerektiğini vurgularken etin yanında bol yeşillik yenmesinin önemine dikkat çekti.

Salata, demir emilimini artırır

Kırmızı etin, kaliteli protein deposu olmasının yanında B1, B6, B12 ve A vitamini, demir, çinko, magnezyum, konjuge linoleik asit, doymuş yağlar ve niasin içerdiğini de ifade eden Uşarer, şunları söyledi:

“Bayram süresince et tüketimi diğer günlere oranla daha fazla olacağı için etin yanında mutlaka sebze tüketilmelidir. Özellikle C vitamininden zengin olan marul, domates, maydanoz, roka, yeşil biber gibi sebzelerle hazırlanan salataya limon ve sirke ilavesi yapılması ette bulunan demirin emilimini arttırır. Özellikle kansızlığı bulunan kişiler etlerini bu şekilde tüketmelidir.

Etle birlikte tahıl tüketilmeli

Etlerin yanında B12 vitamini hariç diğer B vitaminlerinden zengin olan bulgur, esmer pirinç, kuskus gibi tahıllar tüketilmelidir. Ya da tahıl değişimi olarak 1-2 dilim esmer ekmek ilave edilmelidir. Yemeklerin yanına asitli, gazlı içecekler yerine ayran, yoğurt ya da cacık tercih edilmelidir. Asitli içecekler ya da meyve suları sindirimi zorlaştıracağı gibi fazladan kalori ve şeker alımına sebep olur. Yemekten 45 dakika sonra içilecek bir fincan Türk kahvesi ya da açık çay hem hazmı kolaylaştıracak hem de keyif verecektir.”

Öte yandan Uşarer, et ile yapılan yemeklere kesinlikle yağ ilave edilmemesi gerektiğini, böbrek, dalak, ciğer gibi sakatatların yüksek oranda yağ içerdiğini, kolesterol değeri yüksek olanların tüketmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek