Kış ortasında bronz tenli olmak

Güneşli günleri epey geride bıraktığımız bugünlerde dört mevsim yaza özlem duyanların alışkanlık haline getirdiği solaryum, yalnızca bronz ten sevenler için değil bazı sağlık sorunları nedeniyle de tavsiye ediliyor. Fakat hanımlar solaryumu genellikle güzellik amacıyla tercih ediyorlar.

Bir zamanlar güzelliğin ve zenginliğin simgesi olan beyaz ten, 1950’li yıllarda dünyada yerini bronz tene bıraktığından beri güneş ısınlarından kaçınma anlayışı terk edildi. Bunun nedeni ise Coco Chanel’in 1950 yılında gerçekleştirdiği mayo defilesini bronz tenli mankenlerle yapmasına dayanıyor.

Kısa zamanda çığ gibi büyüyen bir modaya dönüşen bronz tenlilik, etkisini azalmak bir yana yarattığı endüstri ile kendine kalıcı bir yer edindi. Öte yandan önce kadınların denediği, ardından “ben de yaparsam acaba yanlış anlaşılır mı?” sıkıntısı atlatıldıktan sonra erkeklere de geçen bütün modalar gibi “bronzlaşma” modası daha da yaygınlık kazandı.

Güneş olmayınca olmayan ve yalnızca yaz ayları boyunca gerçekleşebilen bronzlaşma, sıkıntıları dikkate alan ve “talep olunca derhal arz eden” bilim adamları sayesinde kış aylarında da gerçekleşir oldu. Buluşun adı solaryumdu.

İlk solaryum cihazları yüksek ısı altında kızaran ve seansa gireni terleten tost makinelerine benziyordu. Bir dönem bronzlaşma uğruna geçici olarak telef olan öncü hanımların ardından, gelişen teknoloji ile birlikte modern solaryum cihazları üretilmeye başlandı.

Solaryum cilde ultraviyole ışın veriyor. Bu yüzden seanslardan önce bilgisayar kontrolünde cilt testine tabi tutulanlar, değerlendirme ölçümlerinden sonra sağlığı açısından en uygun seanslara alınıyor.

Bu konuda kesinlikle uzmanların belirlediği zaman dilimlerine uymak gerekiyor. Aksi takdirde solaryum, “kaş yapayım derken göz” ikilemi yaratabiliyor.

Çok açık tenli ve hassas cilde sahip hanımlara tavsiye edilmeyen solaryum, ciltte kahverengi lekelere ve cilt yaşlanmasına neden olabileceğinden bu özelliğe sahip olan bayanların uzun süreli solaryum denemelerinden uzak durmasında yarar var. Tabii herkes solaryumu “güzelleşmek” amacıyla kullanmıyor. Akneleri kurutma, izleri kamufle etme özelliğine sahip olan solaryum, aynı zamanda bir tedavi yöntemi.

Son yıllarda hızla çoğalan solaryum merkezleri suni bronzlaşmaya olan ilgiyi kanıtlayacak derecede dikkat çekiyor. Karla kayakla ya da dağ tepelerindeki tesislerle işi olmayan hanımlar, kışın bronzlaşma “ihtiyaçlarını” solaryum merkezlerinde gideriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek