Kısa saçla gelen güzellik

Kadın ve saç denilince akıllara hemen uzun ve bakımlı saç türleri geliyor. Dalgalı, düz, kıvırcık ve bukleli çeşitlerin her türlüsü kendine özgü bir çekiciliği barındırıyor. Aslında kadınlığın en doğal hali belki de uzun saçtır.

Her ne kadar bazı atasözlerimiz bu konuda yanlış anlamalara yol açan yorumlar yapmış olsa da, bilimsel açıdan akıl ve uzun saç arasında ters orantı olduğu kanıtlanmış değil.

Dönem dönem kadınları etkisi alan kısa saçlı güzellik arayışlarının, son yıllarda niçin bu kadar uzun sürdüğü merak ediliyor. Öte yandan, kısa saçlı olmayı bir yasam biçimi olarak benimseyen kadınların sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Hatta kısa saçlı ünlü kadınların yanlışlıkla saçlarını uzatmaya başlamaları, hayranları tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Her ne kadar çok kısa saçlı olmasa da, Meg Ryan’in saçlarını uzatmaya başlaması üzerine Internet sitesine yalnızca bir günde binlerce ‘protesto’ e-mail’i gelmesi, bu konuda anlamlı bir örnek oluşturuyor.

Kısa saçlı güzelliğin birçok türü bulunuyor. Aşırı kısa bob tarzı kesimlerden iki üç parmak kalınlığında düz kesilmiş modellere ya da ense ve kulak üstünden sıfır numara kesimin üst kısmında görece uzun bırakılmış türlere kadar renkli bir yelpaze içeriyor.

Önemli olan kuskusuz başın anatomik yapısı ve yüz hatlarına uygun bir modelde karar kılmak. Bu konuda herhangi bir moda dergisinin sayfalarını karıştırarak sayısız alternatife ulaşmak mümkün.

Uzmanlar kısa saçın çocuksuluğu üstünde duruyor. Güzellik uzmanlarının da katıldığı bu görüşe göre, kadınlar aslında erkeklerin değil erkek çocukların saç kesim modellerinden etkilenerek bu akimi başlatmış. Bu yaklaşımın altında psikolojik açıdan yoğun sevgi duygusu ya da sevgi arayışı yatıyormuş.

Kadınlarda uzun saçın, kız çocukluğu günlerinden başlayarak gelen içselleşmiş bir olgu olduğu ileri sürülüyor. Eğer herhangi bir aykırılık ya da toplumsal siyasal bir tavır alış söz konusu değilse, kısa saçlı güzellik, ayni zamanda sade güzelliğe vurgu olarak da değerlendiriliyor.

Aslında her kadın değişimden hoşlanır. Zaman zaman ev eşyalarının yerini değiştirmek ya da gereksiz olsa bile yeni eşyalar satın almak, birçok kadında normal bir davranıştır. Bir gün aniden kısa saça geçmek de ayni derece doğal.

Gerçi yine ilmi sözler söyledik ama bazı kadınlar, kısa saçlı olmalarını çok açık bir şekilde söyle ifade ediyor: “Kısa saçı tercih ediyorum, çünkü kısa saçlı halimi çekici ve cazip buluyorum”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek