Kışın çok sıcak suyla banyo yapmayın

Kışın çok sıcak suyla banyo yapmayınKış mevsiminin gelip soğukların şiddetinin artmasıyla birlikte insanlarda soğuk suyla banyo yapmanın arttığını belirten uzmanlar, çok sıcak suyuk kış aylarında vücudu hırpaladığı uyarısında bulunuyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şahin Yazar, kış mevsiminde aşırı sıcak suyla banyo yapma isteği doğduğunu söyledi.

Sıcak suyun bu mevsimde cildi hırpaladığını belirten Prof. Dr. Yazar, şunları anlattı:

“Uzun yaz ve devam eden sonbaharda, derinin direkt karşı karşıya olduğu atmosfer şartları ve özellikle nem, kış mevsiminde giderek azalmakta ve sert rüzgârların da eklenmesiyle kuru bir ortama dönüşmektedir.

Yaz ve sonbahar mevsimlerinde, havadaki nem, derinin kendi kimyasında da mevcut olan asit ve lipit koruyucu mantoları takviye eder.

Kış mevsiminde değişen atmosfer şartları nedeniyle cilt nem desteğini kaybediyor ve kemer hizalarında, kol ve bacaklarda ve özellikle çorap lastiğinin bulunduğu bölgelerde iğne batmasına benzer kaşıntılar oluyor.

Daha çok orta yaş ve üstü kişilerde rastlanan şikâyetin asıl sebebi, cilt kuruluğudur. Kışın çok sıcak suyla banyo yapılmamalı, kese ve lif uygulanmamalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek