Kışın da yumuşak bir cilt

Kış aylarında da cildin neminin korunması ve beslenmesinin çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, yumuşak bir cilt için cilde uygun ve derinlemesine temizlik sağlayacak kozmetik ürünlerin kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Dermatolog Dr. Serdar Hepgül, havaların soğuması ile cildin daha hassaslaştığını, ev içi sıcak ortamdan dışarı çıkıldığında, özellikle yüz, boyun ve el bölgesinin etkilendiğini söyledi.

“Cilt yüzeyindeki nem kaybolur. Daha kuru ve kabuklanmaya eğilimli bir cilt ortaya çıkar. Cildin beslenmesi bozulur” diyen Dr. Hepgül, kışın özellikle rüzgârın, ciltteki nemi aniden uzaklaştırarak yüzeyinin aşırı derecede soğumasına sebep olduğunu ifade ederek, bu sebeple eldiven, atkı, bere gibi dış ortamla direkt teması azaltan aksesuarların kullanılması gerektiğini kaydetti.

Dr. Hepgül, “Eğer uygun hava akımı sağlamayan veya terlemeye izin vermeyen kumaşlardan oluşan giysiler giyiyorsak, cilt yüzeyinde ter, ıslak bir tabaka oluşturabilir. Bu sebeple kışın giyinmek, cilt sağlığı açısından önemlidir” diye konuştu.

Duş ve banyo

Bir sıcak bir soğuk ile karşılaşılan kış şartlarında cilt sağlığını korumak için duş ve banyonun da önemli yer tuttuğunu belirten Dr. Serdar Hepgül, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

Cildi kurutmayacak sabun, vücut şampuanı veya banyo köpükleri ile sık yıkanmak nemi korur. Banyo sonrası vücut sütleri de hem cildi beslerken hem de normal nemini verirler.

Otomobil egzozları da diğer bir hava kirliliği kaynağıdır. Rüzgârların yetersizliği veya bacalardan çıkan duman çokluğu hava da bu maddelerin oranını yükseltir. Bu maddelerden bazıları sıvılarda eriyebilmekte ve asitleri oluşturmaktadır.

Ciltte beslenme sorunları

Bir de bu kadar yükün üzerine sigara eklenirse, ciltte beslenme sorunları ortaya çıkar. Saçlarda matlık, kolay kırılma, şekil verememe gibi sorunlar yaşanır. Cildin ve saçların dışarıdan yağan bu kimyasal maddelerden sık olarak temizlenmesi lazımdır. Cilde uygun ancak derinlemesine temizlik sağlayacak kozmetik ürünler kullanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek