Kol ve yüz nakline ilgi büyük

Türkiye’de ilk kez çift kol naklini gerçekleştiren uzmanlar, yüz nakli için Sağlık Bakanlığı’nın ilgili mevzuatını beklediklerini, nakil için de çoğu yanık ve kezzap nedeniyle yaralanan kadınların oluşturduğu 20’nin üzerinde başvuru yapıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığından aldığı özel izinle Türkiye’de ilk kez çift kol naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan, yüz nakli için de ilgili mevzuatın yayımlanmasını bekliyor.

Doç. Dr. Özkan yaptığı açıklamada, çift kol naklini gerçekleştirdikten sonra kol ve yüz nakli için çok sayıda başvuru yapıldığını söyledi. Yüz nakli için 20’nin üzerinde, kol nakli için ise 150’nin üzerinde başvuru geldiğini vurgulayan Özkan, özellikle yüz nakli için daha çok kadınların talepte bulunduğunu kaydetti.

Uygun verici olursa 3 aday da yüz nakli olacak

Yüz nakli için Bursa’dan bir gazi ile biri silahla, diğeri yanık nedeniyle yüz deformasyonu bulunan iki kadının aday olarak belirlendiğini bildiren Doç. Dr. Özkan, erkek hastanın 30-40 yaş, kadın hastaların ise 40-45 yaş aralığında olduğunu söyledi.

Özkan, “Bu hastalar için yüz nakli yapılmasını uygun gördük. Eğer Sağlık Bakanlığı nakille ilgili mevzuatı çıkarırsa, bunun ardından merkezimiz için alacağımız izinle nakilleri gerçekleştireceğiz. İlk yüz naklini 6 ay içerisinde gerçekleştirebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Yüz nakli için başvuranların çoğunun yanık hastası olduğunu, bazı hastaların yüzüne kezzap atılması nedeniyle deformasyon oluştuğunu vurgulayan Özkan, şunları söyledi:

“Nakil için hasta belirlerken, kan grubu, doku uyumu, bilinen enfeksiyonu var mı, genel durumu nasıl, deformasyonu nasıl gibi kriterlere bakıyoruz. Kanser gibi rahatsızlığı bulunmayan ve uyumlu olan hastaları dikkate alıyoruz. Ruh hali iyi olan hasta bizim için önemli. Nakilde ve nakil sonrasında bizi zora sokmayacak hastaları belirliyoruz.”

Nakillerde vericinin önemini vurgulayan Ömer Özkan, “Nakilde en önemli unsur verici. Eğer verici olmazsa zaten nakli gerçekleştiremeyiz. Yüz nakli hassas bir durum. İnsanlar yakınının yüzünü başkasında görmek isterler mi? Bunun için toplumu ikna etmek de gerekiyor. Bu arada bu yöndeki çalışmalarımız da devam ediyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek