Koroner kalp hastalığının kansız tedavisi

Sağlıklı yaşam eğitimindeki yetersizlik, sigara, hareketsizlik ve yanlış beslenme her yıl on binlerce kişinin kalp ve damar hastalıkları sebebiyle ölümüne yol açıyor. E.E.C.P. ile tedavide, koroner damarlarda daralma, tıkanma olanlarda kalpte kanlanma eksikliği düzeliyor ve koroner yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan yakınmalar azalıyor.

Türk Kardiyoloji Cemiyeti’nin araştırmalarına göre, ülkemizde her yıl 190 bin kişi kalp – damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitiriyor. Araştırmalar, önlem alınmadığı takdirde 2020’de bu sayının yaklaşık 300 bine ulaşacağını gösteriyor. Üstelik kalp hastalıkları hiçbir belirti vermeden de ansızın gelişebiliyor.

Kalp hastalıklarında çeşitli tedaviler uygulanıyor. Bunlardan biri E.E.C.P. (Enhanced External Counterpulsation – Güçlendirilmiş Eksternal Kontrpulsasyon) yöntemi. Bu yöntemin, nasıl uygulandığını, kalp için ne derece faydalı olduğunu, kimlere uygulanıp kimlere uygulanamadığını Memorial Hastanesi’nden Prof. Dr. Günsel Avcı açıkladı.

İşte E.E.C.P. yöntemi hakkında Prof. Dr. Avcı’nın verdiği bilgiler…

Enhanced External Counter Pulsation, kısaca E.E.C.P. yöntemi, kolay uygulanan, kansız ve yan etkisi olmayan bir yöntem olup Amerika’da 500’ün üzerinde merkezde olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak koroner kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Kalp krizini azaltıyor

E.E.C.P. yöntemi ile tedavi, koroner damarların ve ince uç dalların genişlemesini, bu dallar arasında bağlantı dalcıklarının (doğal by-pass’ların) açılmasını ve yeni kılcal damarların oluşmasını sağlamaktadır. Böylece, kalbi besleyen koroner damarlarında daralma tıkanma olan kalp hastalarında, kalpte kanlanma eksikliği düzelmekte, koroner yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan göğüs ağrısı, yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı gibi yakınmalar azalmakta, hatta kaybolmaktadır; kalp krizi azalmakta, ömür uzamaktadır.

Yeni damarlar oluşturur

E.E.C.P. kolay uygulanan bir yöntemdir. Sırt üstü yatar durumdaki hastanın bacaklarına ve kalça çevresine sarılan hava torbaları, kalp atımları ile eş zamanlı olarak şişirilip boşaltılır. Her şişirme sırasında bacaklara uygulanmış olan basınç, bu bölge damarlarındaki kanın kalp yönüne hareketini sağlar.

Kalbe yakın ve koroner damarların çıktığı ana atar damar bölgesinde biriken kanın yükselttiği basınç ile kan koroner damarlara iletilir. Her kalp atımında olan bu itiş, zamanla koroner damarların uç dallarında genişlemeyi ve yeni yan dalların oluşumunu sağlar.

Herhangi bir sakıncası yok

Günde 1 saatten toplam 35 saat uygulanan bu tedavi sırasında, doktor ve hemşire tarafından yapılan ilave bağlantılar ve ince ayarlar ile uygulamadan en iyi etkinin elde edilmesi sağlanırken, hasta hiçbir yakınma hissetmeksizin gazetesini okuyabilir, televizyon seyredebilir, bir saatlik günlük tedaviyi aldıktan sonra evine ya da işine gidebilir.

E.E.C.P. tedavisinden önce, kardiyolog tarafından yapılan muayene ve laboratuar tetkikleri ile kalbin ve koroner damarların durumu değerlendirilir; E.E.C.P. tedavisi için uygun olan ve herhangi bir sakıncası olmayan hastalar seçilir.

E.E.C.P. tedavisi kimlere uygulanamaz?
– Ağır kalp kapak hastalığı olanlar
– Bacak atardamarlarında ciddi darlık olan hastalar
– Bacak toplardamarlarında pıhtı olan hastalar
– Ciddi kan hastalığı olanlar, özellikle pıhtılaşma bozukluğu olanlar
– Hamileler tedaviye alınamaz.

Kalp yetersizliği, hipertansiyonu ve aritmisi olan hastalarda bu durumlar ilaçlarla kontrol altına alındıktan sonra, koroner anjiyografi ve balon stent uygulamasından 2 hafta geçtikten sonra by-pass veya başka bir ameliyat geçirenlerde 10-12 hafta geçtikten sonra tedavi uygulanabilir. Bu ön değerlendirmeler yapılarak tedaviye alınan hastalarda, bilgi birikim ve deneyimli uzmanlarca titizlikle uygulanan tedavide hiçbir ciddi yan etki görülmemektedir.

Etkisi kalıcı

E.E.C.P. tedavisi gören hastaların elde ettiği yarar, yakınmalarının azalmasından anlaşılabileceği gibi tedaviden sonra yapılan efor, talyum ve diğer testlerle de kanıtlanabilir. Tedavi ile elde edilen yararlı etki kalıcı olup 5 yıl geçtikten sonra yapılan testlerle de gösterilebilir.

E.E.C.P. uygulaması ile yalnız kalp damarlarında değil, tüm organlarda kan akımı artmaktadır. Tedavi gören hastalarda zihinsel yetenekler düzelmekte, hastalar kendilerini daha güçlü ve enerjik hissetmektedirler. Cinsel organlara giden kan miktarı da arttığından, cinsel gücü azalan erkeklerin bu yakınmaları da düzelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek