Kronik baş ağrısının nedenleri ve tedavisi

Günlük yaşamda birçoğumuzun sıklıkla karşılaştığı kronik baş ağrısının nedenleri arasında stres ve kaygı gibi nedenler bulunmaktadır.

Kronik baş ağrısının nedenleri ve tedavisi

Çeşitli nedenleri olan baş ağrıları bir ağrı kesici ile durduruluyor ancak bazı ağrılar çok önemli hastalıkların belirtisi olabiliyor. Hayatınızı zindana çeviren kronik baş ağrılarının sebeplerini ve tedavi yollarını öğrenin.

Neler baş ağrısına yol açar?

İnsanların günlük yaşamında, baş ağrılarının tüm ağrılar içinde çok özel bir yeri vardır. Bazen yorgun ve gergin bir günün ardından gelen, bazen kötü bir haber veya uykusuz bir gecenin hediyesi olan baş ağrıları, insanın bütün gününü cehenneme çevirebiliyor.

Temel olarak tüm baş ağrılarını 2 grupta toplamak mümkündür.

1. Başka bir hastalığa bağlı olmayan baş ağrıları:

Hastalığın kendisi baş ağrısıdır (migren, gerilim tipi baş ağrısı, küme baş ağrıları).

2. Başka bir nedene bağlı olarak görülen baş ağrıları:

Darbeler, beyinde kan akımı bozukluğu, beyin tümörü, beyin kanaması, sinüzit gibi kulak-burun-boğaz hastalıkları, görme kusurları. Bazı yiyecek ve içecekler, bazen de ilaçlar baş ağrısına yol açabilirler. Bunlar; alkol, kafein, nikotin, hazır gıdalarda koruyucu olarak kullanılan nitratlar, bazı tatlandırıcılar, tansiyon düşürücü ilaçlardır.

Uluslararası Baş Ağrıları Derneği, 165 farklı tipte baş ağrısı tanımlamıştır. Bu ağrıların 100’den fazlası ikinci grup baş ağrılarına girer, ancak tüm baş ağrısı hastalarının yüzde 90’ı ilk grup sayılan 3 baş ağrısı tipinin birinden yakınmaktadır.

Baş ağrısı son derece yaygın görülen bir hastalıktır. Her yaş ve cinsten insanı etkileyebilir. Hastalar ya ilk baş ağrısı ile hekime koşarlar ya da baş ağrılarını ilaçlarla geçirerek yıllarca hekime gitmeden ağrı ile yaşarlar.

Doktora ne zaman başvurmalı?

Baş ağrılarının yüzde 10’dan az bir kısmında altta yatan ciddi bir tıbbi durum olmasına rağmen, aşağıdaki durumlarda bir doktora görünmek gerekir.

– Haftada 2 veya daha sık baş ağrısı varsa,

– Baş ağrılarını geçirmek için yüksek dozda ağrı kesici kullanılıyorsa,

– Baş ağrısına ek olarak ense sertliği ve/veya ateş varsa,

– Baş ağrısıyla birlikte sersemlik, bilinç bulanıklığı oluyorsa,

– Baş ağrısı, bir baş yaralanmasıyla başlayıp, devam ediyorsa,

– Baş ağrısı egzersiz, öksürük, öne eğilme veya cinsel aktivite ile artıyorsa,

– Kötüye gidiyor ve geçmiyorsa,

– Baş ağrısının karakteri değiştiyse,

– Baş ağrısına inatçı ve şiddetli kusma eşlik ediyorsa,

– Şimdiye kadarki “ilk ve / veya en kötü” baş ağrısı geçiriliyorsa,

– Baş ağrısı 50 yaşından sonra başladıysa.

Tetkik gerektiren baş ağrısı

Baş ağrılarında yardımcı incelemelere çok fazla başvurulmaz. Baş ağrısının tanısı esas olarak öykü ile konulur. Detaylı bir öykü alındıktan sonra, hastanın nörolojik muayenesi yapılır. Burada hastanın konuşması, muhakemesi, bilinç durumu, denesi, kas gücü, duyu fonksiyonları gibi özellikler değerlendirilir.

Eğer hastanın öyküsü ya da nöroloik muayenesi, ikincil baş ağrısını (sekonder baş ağrıları; altta yatan başka bir hastalığın semptomu olarak ortaya çıkan baş ağrıları) düşündürüyorsa, o zaman yardımcı incelemelere başvurulur. Baş ağrılarında birincil-ikincil ayrımı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Hiç baş ağrısı yaşamamış bir kişide akut bir baş ağrısı gelişmesi, belli bir süredir var olan baş ağrısı şiddetinin giderek artış göstermesi, eşlik eden başka semptomların olması (çift görme, bulantı – kusma, denge kaybı, kaslarda güçsüzlük, bilinç değişikliği gibi) durumunda, ikincil baş ağrısı akla gelmeli ve buna yönelik tetkikler yapılmalıdır.

Tetkik yapılmadan ilaç alınabilir mi?

Birincil baş ağrılarının tanısı sadece iyi bir öykü ile konulabilir. Muayene ikincil baş ağrısının ekarte edilmesine yönelik olduğundan, ağrı kesici alınabilir.

Özellikle Aspirin, birincil baş ağrısı sınıfına giren migren ve gerilim tipi baş ağrılarında etkili bir ağrı kesicidir. Ancak, diğer ağrı kesiciler gibi mide-bağırsak sistemi üzerinde yan etkileri görülebilir. Ağrı oluşmasından sorumlu olan prostaglandinlerin aynı zamanda midede koruyucu etkileri vardır.

Aspirin en eski ve tüm dünyada en çok kullanılan en ekonomik ağrı kesici olma özelliğini taşıyor. Sağlık örgütleri ve uzmanlar, kalp-damar hastalığı olan ya da risk faktörü olan kişilerin her gün bir Aspirin almasını önermektedir.

Aspirin, özellikle pıhtılaşma sistemi üzerindeki olumlu etkileri ile kalp-damar hastalıklarına bağlı gelişebilecek komplikasyonları önlüyor. Bu amaçla, uzun süreli kullanımlar için bağırsakta çözülen Aspirin geliştirilmiştir.

“Kronik baş ağrısının nedenleri ve tedavisi” için 43 cevap

 1. merhaba benimde şikayetim sürekli ağrıyan başım beni çok aşırı huzursuz ediyo nerdeyse her gün ağrıyo.tüm gün ağrıyo uyuyup kalktığımda bile geçmediği oluyo.sanki cember sıkıştırıyo da mengeneye girmişim gibi bastırıcı sıkıştırıcı mide bulanması görme oranımda düşüş şeklinde sürekli devam ediyor sağ olsun lokmana da tabip’e de gittim film falan çektiler sonrada Allah razı olsun bişeyin yok deyip gönderdiler ağrı kesici ilaclarda kullandım fayda etmedi careler icinde caresiz kaldım sanırım

 2. slm soyledıgın butun seyler uyandıgımda halen basımın agrıdıgın goryorum sankı sag tarfım zonkluyor benı oldurucek doktora gıttım fılm cektıler mıgren dedı ılac alıyorum sureklı bır ıkı saat gecıyor ondan sonra tekrar baslıyor napıcam bende bılmıyorum ıns en kısa zamnda senınkıde gecer gecmıs olsun

 3. En az haftada iki bazen üç defa başım ağrır. Ağrı kesici almadan da geçmez. Bazen ağrı kesici haplar da ağrıyı dindirmediği için iğne vurdurmak zorunda kalırım. Eğer tedbir almazsam gece yarısı şiddetli baş ağrısı ile uyanırım. Denemediğim tedavi kalmadı. Çektirmediğim film, yutmadığım anti depresan da kalmadı. Ancak hiçbir faydasını görmedim. Baş ağrılarımı tetikleyen sebeplere gelince, hikâye hep aynı: Önce ya rüzgara, suya, güneşe maruz kalırım sonra da baş ağrısını beklerim, beni hiç şaşırtmaz. kesinlikle ağrır. Bu ifadeden sonra kesin psikolojik diyeceksiniz ama bence doktorların tespit edemediği bir başka sıkıntı var. Ben yaklaşık 12 sene önce burnumdaki deviasyondan dolayı ameliyat oldum. Baş ağrılarım da diner zannediyordum ama artırmaktan başka bir işe yaramadı. Şu an ne yapacağımı bilmiyorum. Yardım eden olursa çok sevinirim. İlgililere teşekkür ederim.

 4. babamın cok şıddetlı baş ağrısı oluyor.bu ağrının altında hıç bır hastalık atmıyorr.teshıs konmuyorr.neler yapmamız gerekıyor

 5. Değerli hocam, eşimin yaklaşık 1 yıldır süren daha önce hiç olmayan baş ağrısı bulunmaktadır. Bu baş ağrısını tarif edecek olursak genelde üzüntülü ve sitresli olduğu günlerde daha fazla olan kafanın her zaman farklı bölgelerinde oluşan ve kafanın çeşitli bölgelerine iğne batarcasına bir ağrı oluşturan, huzursuzluk veren genelde akşam vakitleri oluşan bir ağrı şeklinde gelişmektedir. bu ağrı bu günlerde dahada fazlalaştı, bundan dolayı bulunduğumuz yerde bir kaç doktora gittik ancak faydalı bir sonuç alamadık.

 6. mrb basım hafta bir muakkak agrıyo ve burnumu silmeye utanıyorum sarı su geliyo dayanamdım doktora gittim döktor bana geniz eti akıntısı bronşit dedi gözlerim bile şisiyo agrıdan sanki cıkıcak gözlerim göz muaneside oldum ama pek sorunlu cıkmadı

 7. mrb son birkaç gündür başağrısı çekmekteyim.özellikle uzandığımda başımın arkakısmı ağrımakta…enseme masaj yaparak ağrısını ğeçiriyorum.aynı zamanda arı gözlerimede vuruyor.başım ağrıdığında adeta sersemleşiyorum…yardım eden olursa çok sevinirim.şimdiden teşekürler…

 8. ablam üçbuçuk yıldır baş ağrısı çekiyor. önce sinüzit sonra migren simdide kronik baş ağrısı teşhisi kondu.ne yapmalı sizce yardımcı olurmusunuz.

 9. merhaba benimde şikayetim okulda top oynarken sırt üstü düştüm başımın arka kısmını vurdum bu olay 3 ay oldu 1 aydır 2 gündebir başımın arkası zonklayarak ağirıyor 13 yaşındayım ne yapmalıyım önemli birşey varmıdır merak ediyorum

 10. merhaba uzun zamandır baş ağrısı cekıyorum.Bunn nedeni basımda yanı kafamın her yerınde nohut buyukluğunde yağ bezesi gibi seyler var.Daha onceden de vardı fakat ağrı yapmamakla bereber daha ufaktılar.Şimdı ıse hem çogalıyor hem de ağrı yapıyorlar.Nedenini ne olabilir,yardımcı olrsanız sevinirim.Tesekkur ederim.

 11. benim sorunum tam uyku esnasında şittetli ama çok şittetli bir baş ağrısıyla kalkıyorum başımın sağ tarafı kopacak şekilde sağ gözüm akıyor burnum tıkanıyor diş etlerim şişiyor sağ tarafım felç oluyor defalarca farklı doktorlara gittim ilaç verdiler ama hiç bir faydası olmuyor geceleri onlarca kez hastaneye gittim ağrı kesici yaptılar gönderdiler belirli bir zaman sonra ağrı kesicilere karşı vücüt bağığşıklık kazandı oda etki lemez oldu ben ağrı başladığında ağırlık kaldırmaya başladım ve vücuda hızlı bir şekilde oksijen girdiği zaman ağrı kesiliyor hasatanede doktorlarda oksijen verdiler ama her gece hastaneye gitmek sorun oluyor açıkçası uyumaya korkar oldum bana yardımcı olursanız sevinirim doktorların söylediği küme baş ağrısı tedavisini olmadığını söylüyorlar

 12. baş dönmesi sonra mide bulantısı ve ardından kuvvetli bir baş ağrısı.hiç bir teşhis tanı bulunamadı.ancak ben cep telefonu ile konuşurken 2 defa fenalaştım baygınlık geçirdim. daha sonra bir beyin cerrahı bana cep telefonlarının bazı kişilerde bu rahatsızlıkları yapabildiğini söyledi. cep telefonunu 2 ay kullanmadım ve baş ağrısı sersemleme hissi mide bulantılarım kayboldu.4 sene sonra tekrar yoğun cep kullanımı ve şimdi sonuç aynı. tekrar cebi kapattım.sabah öğle gece yatarken korkunç bir başağrısı ile karşılaşabiliyorum. artık karar verdim bu illeti bir daha kullanmayacağım.migreni olmayıp sebebsiz başı ağrıyan veya başı dönenler dikkat etsin.

 13. sürekli baş agrısı çekiyorum. az uyusam agrıyo çok uyusam agrıyo. aç kalsam canım sıkılsa nedenli nedensiz başım agrıyooooo… bu durumdan çok sıkıldım. düzenli birgün geçmiyooo en agır agrı kessici ilaç kullanıyorum oda hafifletmediği gibi bigde agrısı yapıyorr… yardım eden olursa gerçekten çok mutlu olurum teşekkürler….

 14. benim sıklıkla başım ağrıyor. daha önce doktora gittiğimde boyun fıtığın var dediler. onuniçin ağrıyor denildi. fakat gün geçtikçe bu ağrının şiddeti artıyor ve ağrı kesiciler bile durdurmuyor. acaba başka bir neden olabilir mi. ve ne yapmalıyım….

 15. slm cok sidetli bas agrisi bazen devamli agriyor bazende ara veriyor ama agri kesici ilaclar hic fayda etmiyor. kendimi cok sinirli hissediyorum. moralim cok bozuk tomografi cekildim kafamdan boynumdan flim cekildim hic bir sey yok dediler ama kafa agrimaya devam ediyor.psikolojim bozuldu devamli agrim oldugundan dolayi tabi ensede agriyor tesekkur ederim.

 16. aniden baş dönmesiyle gelen baş ağrım oluyor. boynumdan gelen kafamın her tarafında hissettiğim zonklamalı bir ağrım var. sebebi ne olabilir? Bilgilendirir misiniz

 17. bir buçuk yıldır süreklı başağrısı çekiyorum gitmediğim doktor kalmadı.en son gittigim oktorun tedavisine devam ediyorum.ama başım hala ağrıyor.rexapın 2.5vetopamax kullanıyorum .daha ne kadar bu ağrıyı çekıcem ve nedenı ne acaba

 18. 1 hafta önce başımı şiddetli şekilde evde mutfak dolabına çarptım. ilk gün ağrıyı fazla hissetmedim 2. gün başım gözüme doğru ağrımaya başladı acile giderek kafa filmi beyin tomogrofisi çekildi birşey çıkmadı . 1 gün daha bekledim ama başım halen ağrıyordu tekrar iitti beyin cerrahına gittim tekrar beyin tomogrpfisi çekildi yine birşey çıkmadı ağrı olabilir 15 günd esürebilir 1 ayda sürebilir dedi ağrı kesici ve kas gevşetici vermiş ben ilaçları kullamdım 1 hafta olmasına rağmen başım gözüme doğru halen ağrıyor. ne yapmam gerekli ağrı gerçekten böyle uzun sürermi bilgi verirseniz sevinirim

 19. Merhaba benim annemin başı iki günde veye üçgünde bir ağırıyo kendisi bolbol ilaç ağrı kesici kulanıyor ve bu olay bir yldır devam ediyor. annem hastaneye gidiyinde ise geçici olduğunu söylediler ben evin en küçüyüm daha 14 yaşındayım ve bir haftadır baş ağrısının nedenlerini araştırıyoru bana yardımcı olursanız sevinirim (aynı zamanda annemib baş ağrısı oldu zaman sersemlik ve boyun ağrısı oluyor)………

 20. merhabalar benim derdim sürekli olmasada arasıra çok şiddetli başıma ağrılar giriyor bu bazen 15günde bir bazende 1-ay arayla şiddetli başım ağrıyor ağrı kesiciler kullanmama rağmen bir değişiklik olmuyor ağrı kesici iğne oldummu geçiyor ama belli bir süre sonra yine baş ağrısı oluyor onun için 7-ay önce bakırköy araştırma hastanesine gittim kan thlili yaptım 2-tane bir ilaçlı olmk üzere 2-emar çektiler birşey çıkmadı ayrıca kafama -eeg çektim sonuçta-temiz çıktı veson olarak doktorların bana söylediği şu oldu stres-ve sinirsel-deyip bana ilaç verdiler ama yine geçmedi bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum teşekkürler

 21. 2-3 gündür başım şiddetli ağrıyor ve öksürdüğüm zaman şiddetleniyor ateşte çıkıyor ara sıra ne yapmalıyım ya da ne olabilir.

 22. merhaba.. 20 yıla yakındır başımda ağrı var 1 haftayı baş ağrısız geciremiyorum bazen sol kaşımın üstünden bazen kulağmın arkasından bazen ensemden bazen ensemden başlayıp kulak arkası gözlerime ve diişlerime kadar o çok zor geciyor hapda iyi gelmiyor bazen uykudan uyandırıyor ve artık bıktım noroloji d.r gittim devlet hastensinde üniversitede prof gitim özel hataneye gittim hiç bişi yok deyip bir kutu ya deprosyon hapı yada ağrı kesici yazıyorlar ama tedavi için senin baş ağrını sebeb bu diyen yok anlamadğım nasıl d.r oluyor bu millet kapıda adın yazmasımı dr .kızıyoum bazen hemde çok inşallah bir hastene kurulur branşı sadece baş olur ve bu tür sorunlar çözülür çare bulunur kısa zamanda ….

 23. 4 Gündür başım ağrıyo.
  -Sebebi ne bilmiyorum.
  -Başımda bi ağırlık vr gibi.
  -Taşıyamıyorum resmen.
  -Doktora gtmye korkuyorum.

 24. anlattıgınız şikayetlerin hepsi bendede vardı başım agrımadan gün geçmezdi doktora giderdim birşey çıkmazdı kronik baş ağrısı işte araştırmalarım sonucunda buldum ki bu tür baş agrıları için dr.ibrahim saraçoğlunun önerdiği bir havuç kürü var taze havuçun suyu sıkılıyor sabah ve aksam yemegınden 1 er saat sonra ıcılıyor 2 haftadır kullanıyorum baş agrım kalmadı tabi tamamiyle 2 ay gıbı bir süre olarak kullanılıyor 2 haftadan sonra sadece akşamları içiliyordu sanırım tam emin değilim internnetn araştırırsanız bulabilirsiniz

 25. yaklaşık 15 gündür başım ağrıyo,ağrı kesicilerde fayda etmez oldu.doktor migren dedi ama migren bukadar uzun sürer mi?geçen yılda aynı ağrıdı tomografi çektirdim bi problem yoktu.ama bu sefer daha şiddetli.Sabah uyandığımda aynı yerden başlamış oluyo.Deprosyan iacı verdi bi defa aldım çok ağır geldi.Sizce Kronik mi ne yapmam gerek?

 26. 8 senedir benimde basım ağrıyor depresyon ilaçları kullanıyorum doktora gittim tomografi çektirdik kronik baş ağrısı teşhisi koydu haftada yine 2-3 ağrıyor.Sinirlendiğim ve üzüldüğüm zaman daha cok ağrıyor hap bağımlısı olmak istemiyorum ne yapmam gerek?

 27. mrb bu son yaklaşık üç haftadır başımda bi ağrı var öksürdüğüm zaman artıyo gülerken bile acı çekiyorum ve sol gözümde bulanıklık var bu da son bi haftadır gerçekten feci bazen kafamı yerinden koparasım geliyor….. nedir bunun nedeni…….

 28. sayın yetkili.
  ben 46 yaşında birisiyim yaklaşık 3 yıldır sürekli baş ağrısı çekiyorum. ağrılarım gece saat 24,00 dan sonra başlıyor yanlızca sağ tarafım ağrıyor bazen çok şidetli bazen hafif ağrıyor.
  gitmediğim doktor kalmadı ,ozon tedavisi gördüm.sülük dahi tutturdum.
  gecmedi bana yardımcı olursanız sevinirim.

 29. ben 28 yasindayim ve 10 yildir bas agrisi cekiyorum. Son üc aydir hergün 3 tane agri kesici iciyorum. Fayda etmiyor. Bu agrilardan kurtulmayi basaran varsa bizede yardim etsin.

 30. merhaba.38 yaşındayım ve yaklaşık 25 yıldır baş ağrısı çekiyorum.gitmediğim doktor kalmadı.önce sinüzit sonra migren dediler bir sürü ilaç tedavisi ama sonuç yok.ben migren tanısını kendimde dogru bulmuyorum çünkü migren ataklar halinde geliyor benimki ise hemen hemen hergün ağırıyor.ışıga karşı duyarlı degilim.kusmada olmuyor.sadece ses duymak istemiyorum .ağrı kesiciler yetersiz kaldıgı durumlarda hastaneye gidip bir igne ve serumla geri dönüyorum.hayatım ilaç içmekle geçiyor.bununda çok dogru olmadıgını biliyorum fakat içmedigim durumlarda agrı dahada ilerliyor.yaşam kalitemi yitirdim.artık bununla yaşamak istemiyorum.internetten araştırma yapıp birilerinin bana el uzatmasını bekliyorum.farklı bir yöntem bulunurda kurtulurum diye ümit ediyorum

 31. şimdiden ilginize teşekkür ederim
  benim şu 1 ay yaklasık olarak her gun basım agrıyor.doktora gittim mr cekindim ama sinüzitten baska bir sey cıkmadı.artık bu agrı benı korkutuyor,olum hıssı uyandırıyor,yasam kalıtem oldukca dustu.lutfen yardım edın.
  agrı basımın arkasında oldugu gıbı bazen basımın ust kısmının sol ve sagında oluyor.ama genellikle agrı alın bolgesınde.sınuzıt agrısı oldugunu zannetmıyorum cunku sınuzıtum maksıller sunıs kanalında(yuz).cevaplayan hekım beyler olursa sevınırım(henuz 19 yasındayım)

 32. mrb hocam benim haftada 4-5 kez kafa arkası ve ense kısmında ateslenme oluyor ve o kısıma soguk birsey koymadıgım zaman dayanamıyorum. 6 aydır boyle sebebı ne olabılır? sımdıden tesekkurler.

 33. baş ağrılarım 3 aydır durmuyor 3 kez hastaneye gittim migren deyip farklı ilaçlar verdiler hatta her doktor anlaşmalı olduğu firma ilacını veriyor … arkadaşlar masaj iyi geliyor dediler oda iyi gelmedi… ne yaptıysam iyi gelmedi… burun delikleri ne işe yarar diye bir şey gördüm .. sol soğuk hava sağ sıcak havayı temsil ediyormuş… sağı kapatıp sol ile nefes alın dediler 10 dakika onuda yaptım geçmedi… anlayacağınız hiç birşey iyi gelmedi… sonra sigara parfüm ve bilgisayar başında oturmaktan boyun ve sırt ağrılarımın başıma vurduğunu düşündüm… arkadaşlar buda dediğim gibi oldu… bol bol spor yani boyun hareketleri ve sırtı muhafaza parfümüde sigarayıda azaltın geçecektir … kolay gelsin..

 34. slm benim gün aşırı başım ağrıyor yaklaşık 1 yıldır geçtiğimiz sene noroloji bolümüne gittim baştan salma bir muayne ve bir avuç ilaç ilaçları 2. gün geri kestim sipektüste ağır sakileştirici olduğu yazıyordu sersemlemiş ayakta duramaz hale gelmiştim birdaha doktora gitmedi ve haftanın 3 günü kafam ağrımaya devam ediyor yutmadığım ağrı kesici kalmadı ve dayanamadım yine doktora gittim bir muayne ve ilac için şifreyi verdi geçmiş olsun eczaneye gittim ilaçlar aldım geri çöpe attım çünkü yazılan ilaç 1 tantum gargara 2 vermidon 1 de burun sipreyi gelde birdaha doktora git ölsek dönüp bakan olmaz herkez bi yol tutturmuş gidyor hepinize geçmiş olsun şifamızı allah versin

 35. Merhabalar bende ki baş agrı gittikçe artıyor sebebi ne bilemiyorum daha 21 yaşındayım ama 15 yaşımdan beri bu ağrıyı çekiyorum uyanınca şiddetli baş ağrısıyla kalkıyorum bittin baş dönmesi oluyor bir de en ufak gürültü ortamlar da bulunamıyorum tedavisi nasıl olabılırim acaba bu tarif ettiğim kronik baş ağrısı mı yoksa başka bir şey mi ?

 36. benim kardesimin bas agrısı 5 yıldır her gun sıddetli sekilde devam etmekte götürmediğimiz doktor kalmadı lakin hic bir teshiş koyamadılar bas agrısına sebep olarak ne yapmamız gerekli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek