Küme baş ağrısı nedenleri ve tedavisi

Uzmanlar, çoğunlukla göz çevresi ve şakakta yoğunlaşan ve tek taraflı oluşan ağrı ile kendini belli eden küme baş ağrısının genelde erkeklerde görüldüğünü belirtiyor.

Küme baş ağrılarında, saniyeler süren şiddetli ağrı atakları arka arkaya kümeler halinde geliyor. Bu tip baş ağrısı genelde erkeklerde görülüyor.

Gözde kızarma, yanma, sulanma gibi belirtiler olabilir. Ağrı çok hızlı başlıyor, 10-15 dakikada zirve yapıyor ve 30-45 dakikada sonlanıyor. Ataklar 7 gün de bir görülebileceği gibi yılda bir sıklığında da olabiliyor.

Ağrısız dönemlerin süresi 2 haftadan yıllara kadar uzayabiliyor. Ataklar alkol, sigara ve damarlarda genişlemeye yol açan ilaçları kullanmakla tetiklenebiliyor.

Küme baş ağrısı tanısı nasıl konuyor?

Yukarıda belirtilen özelliklerin yanı sıra ağrıların başka bir hastalıkla ilişkili olmadığının tetkiklerle kanıtlanması gerekiyor.

Küme baş ağrısı nasıl tedavi ediliyor?

Atak sırasında hastaya yüksek miktarda O2 solutuluyor ve migren ilaçları kullanılıyor. Atağı önlemek için hipertanisyon, epilepsi(sara) ilaçlarının bazıları ve bazı ilaçlara, ilgili hekim kontrolünde başlanabiliyor.

Genellikle migren ve gerilim baş ağrılarında tedavinin başarısız olmasının en önemli nedeni, hastanın tedaviye uyum göstermemesi. Özellikle koruyucu tedavilerin etkileri 3 haftadan sonra ortaya çıkıyor ve ilk haftada bazı yan etkileri olabiliyor.

Hastalar ilaçları ilk hafta içinde ya da 3 haftalık periyot sonunda bırakabiliyor. Bir grup hasta da tedavide başarı sağlandığı anda iyi olduğunu düşünerek tedavisini yarıda bırakıyor.

Tedavi edilmemiş farklı türden baş ağrıları günlük kronik baş ağrısı denilen ve genellikle hemen hiç geçmeyen, tedavisi oldukça güç olan bir baş ağrısı tipine dönüşebiliyor. Bu nedenle tüm tedavilerin ilgili hekim tarafından belirlenmesi ve takip edilmesi gerekiyor.

“Küme baş ağrısı nedenleri ve tedavisi” için 7 cevap

  1. Uzun zamandır küme tipi baş ağrısı çekmekteyim. Denemediğim ilaç kalmadı tedavi doktor saf oksijen ama sonuç alamdım. Sonunda bitki çayını denedim. Karışım şu şekilde: papatya, ısırgan otu, oğul otu ve söğüt dalı. Bu 4 ürünü bir kaba koyup üstüne sıcak su koyuyorsunuz 10 dk. demlemeye bırakıyorsunuz ve sabah aç karnına akşam yemekten sonra içiyorsunuz, sorun bitiyor. İnanın, deneyin süper bir çözüm. 10 gündür dünyalar benim yıllardır çekiyordum. karar sizin.

  2. 8 yıldan beri küme baş ağrısıyla yaşıyorum. çok kötü bir baş ağrısı intihar bile etmek istedim. ama 5 gündür bu ağrıdan kurtuldum. nasıl mı kurtuldum.20 lik dişimi sağ taraf çektirdim ve kurtuldum.20 lik diş baskı yapıormuş sinirlere damarda genişleme oluomuş ve damar sızıntı yapıomuş.bu baş ağrsını çeken tüm arkadaşlara tavsiyem 20 lik dişlerden kurtulun.

    • @sadik sahin
      Acaba siz sadece agri tarafinda bulunan ust taraftaki 20 lik disinizi mi cektirdiniz, yoksa agrinin gecmesi icin alt-ust tum 20 likleri mi aldirdiniz?

  3. psylocibin içeren mantar kullanımı sayesinde ağrılarından kurtulmuş, texas’lı 50lerinde bir adamı az önce national geographic’de seyrettim..tek sorun psylobin ve psylocibin içeren mantarlar illegal.. tabiatın bize sunduğu diğer mucizevi şeyler gibi…

  4. 10yıldan beri küme tipi bas agrısı çekmekteyım kullanmadıgım ilac kalmadı bu sene adana balcalı hastanesınde igne yontemiyle sinir damarlarını yaktırdım trigminal amaliyat yontemi ile kurtuldum su anda hıc agrım kalmadı tum hastalara tavsiye ederim

  5. 7 senedir bu illetten kurtulamadım profesorlere gıttım ama yine fayda etmiyor. lutfen allah rızası için bana ne yapmamı soyleyin en kısa zamanda ne olur bu ağrıdan dolayı intihar etmeyi bile dusundum ama ağrıyı verende o alanda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek