Kuru göz hastalığı göz alerjisi nedeni

Uzmanlar, çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen kuru göz hastalığının, göz ve göz çevresinde ciddi alerjik rahatsızlıklara yol açabileceğini kaydediyorlar.

Kuru hava, rüzgar, klimalı ortamlar, kalorifer, hava kirliliği, bilgisayar ve TV karşısında uzun süre kalma gibi faktörler sonucunda gözünüzde yanma, batma, yabancı cisim hissi, kuruluk, ışık hassasiyetleri ve çapak oluşumları varsa vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurun…

Çoğu zaman duygusal tepkilerle harekete geçen gözyaşı salgısı aslında insan vücudunun en temel ve işlevsel koruyucu mekanizmalarından biri. Gözyaşı gözü korur ve her göz kapağı hareketinde gözyaşı tabakası tazelenir. Ancak çevresel faktörler, kuru göz hastalığına yol açabilir ve bu durumun sonucunda gözyaşı salgısının azalması ve yapısının bozulması gerçekleşir.

Hastalık habercileri

Veni Vidi Göz Sağlığı Merkezi Medikal Direktörü Doç. Dr. Emrullah Taşındı, kuru hava, rüzgâr, klimalı ortamlar, kalorifer, hava kirliliği, uykusuzluk, bilgisayar ve TV karşısında uzun süre kalma gibi faktörlerin kuru göz hastalığına yol açabileceğini belirterek “Gözde yanma, batma, yabancı cisim hissi, kuruluk, ışık hassasiyetleri ve çapak oluşumları gibi bir veya birkaç bulgu varsa bunlar kuru göz hastalığının habercisi olabilir” dedi.

Suni gözyaşı

Doç. Dr. Taşındı, gözyaşı salgısının göz için en önemli koruyuculardan biri olduğunu ve normal gözyaşı salgısının azalması durumunda göz ve göz çevresinde kuru göz hastalığına bağlı olarak bir dizi alerjik sorunla karşılaşılacağını kaydederek şunları söyledi:

“Kuru göz, çevresel faktörleri dikkate aldığımızda hayatımız boyunca bizimle olacak bir hastalık tablosu olarak karşımızdadır. Teşhis konulduktan sonra doğal gözyaşının yerine kullanılacak suni gözyaşı damlaları tedavinin en basit ve en kolay yoludur. Bu yöntemlerde başarılı olunamaz ise farklı tedavi yöntemlerine geçilmek zorunda kalınabilir” diye konuştu.

Doç. Dr. Taşındı, romatizmal hastalıklar, ilaç kullanımları, hamilelik, yaşlanma gibi durumlarda kuru göz bulgularının arttığına da dikkat çekti.

“Kuru göz hastalığı göz alerjisi nedeni” için bir cevap

 1. merhaba.
  göz kuruluğu var uzun süredir bu hastalığı çekiyorum.
  1 yıldır zaman zaman göz damlası kullanıyorum fakat sonra tekrar rahahatsızlık devam ediyor.
  bu göz kuruluğu hastalığından tam olarak kurtulmanın çaresi yokmu?
  izmir’de hangi hastaneye ya da doktora müracat edebilirim.
  iyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek