Kuruyan ciltlere doğal bir çözüm

Ramazan’ın ilerleyen günlerinde kuruyan ciltler için hazırladığımızı özel karışımı aşağıda açıklıyoruz. Bu karışımı vücudunuza ve yüzünüze sürmeden önce ılık bir duş almalısınız.

Sizlerden gelen soruları okuyor ve en çok merak edileni cevaplamaya çalışıyorum. Bugün, özellikle ilerleyen günlerde cilt kuruması ve bu duruma karşı doğal olarak neler yapılabileceğiyle ilgili önerilerde bulunacağım.

Soru: Ramazan’ın ilerleyen günlerinde cildim kurumaya başladı. Doğal yolla neler yapabilirim?

Cevap: Ramazan’ın yaklaşık yarısındayız. Haftalar ilerledikçe ve havalar soğudukça cildimizde kuruma başlar ve artar. Bunun sonucu olarak da cildin gerginliğinde bozulma, kırışıklıkların artması, hafif kaşıntıların başlaması, cilt renginde solma gibi çeşitli yakınmalar ortaya çıkabilir. Tabii ki bol sıvı almak en önemli koruyucu maddedir. Ayrıca yeterince zeytinyağı tüketmek, bol sebze çorbası içmek, temiz havayla cildi ve saçı temas ettirmek gerekir. İftar ve sahur arasında az sigara içmek, daha doğrusu hiç içmemek. Yeterince yumurta, zeytin, hurma, sebze çorbası, meyve suyu, bitki çayı ve maden sodası tüketmelidir.

İşte ciltteki kurumayı ve yıpranmayı azaltıcı doğal karışım:

– 2 tatlı kaşığı susam yağı.
– 1 tatlı kaşığı aloe vera jel.
– 1-2 kahve kaşığı tatlı badem yağı.
– 2 kahve kaşığı gül suyu.

Yüz ve vücut önce buhara tutulur veya ılık bir duş alınır. Sonra bu karışım, yüze ve tüm vücuda bir nemlendirici olarak sürülür. Ramazan’da yıkanırken saçı ve cildi aşırı sabunlayarak ve şampuanlayarak hırpalamayın ve kendini koruması için gerekli olan nemin ve yağın tümünü ciltten almayın.

Günlük diyette fındık, badem, Antep fıstığı, zeytin yağı gibi E vitamini içeren yiyecekleri bir avuç kadar yemek, cilt için gereklidir. Ayrıca A vitamini de önemlidir. A vitamini havuç, bal kabağı, mandalina, kayısı, turuncu ve kırmızı renkli dolmalık biber gibi yiyeceklerde doğal olarak bulunur.

Cildin çok kuru olduğu durumlarda A, B, C, E vitaminlerinin hatta çinkonun dışarıdan takviye alınması yararlı olabilir. Ayrıca Evening Primerose Oil (Gece Çuha Çiçeği yağı) haplarının alınmasının da ciltteki nemin korunmasına yararı çoktur. Bugünkü mönümüz yine besleyici ve özellikle de cildin sağlığı ve nem dengesi açısından koruyucu özellikler taşıyor. İçeriğinde yüksek oranda A vitaminine dönüşen beta-karoten mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek