Lazer yöntemiyle ses hastalıkları tedavisi

Uzmanlar, medikal tedavi ile başarı sağlanamayan ses ve ses telleri ile ilgili hastalıkların ses tellerine zarar vermeden lazer yöntemi ile tedavi edilebildiğini belirtiyor.

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölüm Şefi Doç. Dr. N. Tan Ergin; medikal tedavi ile başarı sağlanamayan ses hastalıklarının lazer ile tedavisini anlatıyor.

Profesyonel iş yaşamında yoğun olarak sesini kullanan; ses sanatçıları, öğretmenler, call center çalışanları, sürekli olarak iş konuşmaları yapan ve konferans veren kişilerde ses hastalıklarına sıklıkla rastlanabiliyor.

Risk taşıyan kişilerin sigara kullanmaları, kronik üst solunum yolları enfeksiyonu ile reflü hastası olmaları halinde; ses hastalıkları daha belirgin görülüyor. Ses sorunlarına yol açan; kimyasal madde, boya veya tebeşir tozu gibi etkenler de boğaz ve ses tellerini irite (tahriş) ediyor. Özellikle yüksek tondaki uzun süreli konuşmalar, ses tellerinde şişmeye (ödem) ve küçük kanamalara yol açıyor.

Ses tellerinde gelişmiş olan; nodül, polip, kist, granülom ve yapışıklık gibi rahatsızlıklar ile ses tellerinin felçlerinde lazer tedavisinden yararlanılıyor. Ses kısıklığı, öksürük, boğazda yabancı cisim hissi şikâyeti ile belirmekle birlikte; hayatî tehlike arz eden gırtlak kanserleri de ses tellerinde ortaya çıkan hastalıklar arasında yer alıyor. Erken dönem gırtlak kanserinin tedavisinde de etkin bir yöntem olarak kullanılıyor.

Müdahalenin ses teline zarar vermeden yapılabilmesine olanak veren lazer yönteminde; hastaların operasyon sonrası, hastaneye yatmaları gerekmiyor. Beslenme açısından da bir kısıtlamanın bulunmadığı bu operasyonların sonrasındaki birkaç gün sesin kullanımına dikkat etmek uzun, yorucu ve yüksek tonda konuşmalar yapmaktan sakınmak gerekiyor.

Cerrahi müdahalelerin gerekebileceği ses hastalıkları ile karşılaşmamak için ses kullanımına dikkat edilmesi; uzun süreli konuşmaların yapıldığı durumlarda, zaman zaman konuşmaya kısa aralar verilmesi; su içilmesi gerekiyor. Diğer tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi bu tür rahatsızlıklardan korunmak için sigaradan mutlaka uzak durulmalı ve 1 haftayı geçen ses kısıklıklarında, bir uzmana başvurulmalıdır.

“Lazer yöntemiyle ses hastalıkları tedavisi” için bir cevap

  1. Slm yazınızı okudum benim problemim 10 agustos 2010 da troid papiller cal. ameliyatı oldum 2.7 cm tek nodül alındı sağ tarafımdan operasyon esnasında nodülün ses teline yapışık ve sıyırma imkanı olmadığından dolayı ses tel sinirini kestikleri beyan edildi tarafıma ve ben şu an o güzelim sesimi kaybettim. 3 ay gibi bir zaman geçti ve kalın bir ses konuşmada yorulan ve kısılan bir ses ile hayatımı sürdürüyorum bunada şükür diyorum ama zaten kızım işitme ve konuşma engelli eşimde hasta birde ben eklenince hayat ters düz oldu bunun tedavisi varmı acaba daha ii olurmu sesimin yerine gelmiyeceğini biliyorum ama daha ii olması için ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek