Leblebi reflüye iyi geliyor

Leblebi reflüye iyi geliyor

Geçmiş yıllarda mide rahatsızlıklarının başında gelen ülser hastalığına iyi geldiği bilinen leblebinin, şimdi de günümüz hastalığı olan ve halk arasında mide reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlandı.

Halk arasında mide reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması olarak biliniyor. Doktorlar tarafından, Reflü hastalığında tedaviyi destekleyici olarak tavsiye edilen leblebinin, daha birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor.

Leblebi diyarı olarak bilinen Çorum’da, 88 yıldır leblebi sektöründe faaliyet gösteren Gülşen Kuruyemiş Gıda Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gülşen, yaptığı açıklamada, mide hastalığı olan reflüye leblebinin iyi geldiğini belirtti. Yatmadan önce bir avuç sade leblebi yenmesinin, reflü hastalığına karşı önlem olduğuna dikkat çeken Gülşen, leblebinin midedeki zararlı asitleri emerek yok ettiğini kaydetti.

Gülşen, şunları dile getirdi:

“Yatmadan önce bir avuç sade leblebi zararlı asitleri emerek yok ediyor. Aynı zamanda leblebinin bir diğer faydası ise anne sütünü çoğaltıyor. Lifli yiyecekler grubunda olduğu için leblebinin, bağırsak tembelliği konusunda da faydaları olduğu biliniyor. Yine bir başka faydası ise kilo verme konusudur. Günümüzde insanların hassasiyet gösterdiği kiloya karşı da öğün aralarında belirli ölçülerde tüketilmesi diyetisyenler tarafından tavsiye edilmektedir. Bahsettiğimiz konular leblebinin sağlığa olan faydalarından sadece bir kaçıdır. Daha başka birçok faydası bulunmaktadır.”

Günümüzde tüketim alışkanlıklarının değiştiğine dikkat çeken Gülşen, leblebinin türevlerinin de değiştiğini dile getirdi. Gülşen, son dönemde leblebi çeşidinin ise 25 olduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek