Lenfödem hastalarına yeni umut ışığı

Halk arasında fil hastalığı olarak bilinen lenfödem hastalığına tıp yeni umut kapıları açıyor.  Her gün gelişen tıp artık lenfödem hastaları içinde tedavi imkanları sunmaya başladı.

Halk arasında fil hastalığı olarak bilinen ‘lenfödem’ tedavisi için Samsun’dan sevindirici haber geldi. Türkiye’nin çeşitli illerinde fil hastalığı (lenfödem) nedeniyle yıllardır tedavi olamayan ve umutları tükenmekte olan birçok hasta, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde ameliyat olabileceklerini öğrenmeleri üzerine Samsun’a gelmeye başladı.

Edinilen bilgiye göre, kendisini bacak veya kollarda büyüme olarak gösteren ve halk arasında da “fil hastalığı” olarak bilinen lenfödem, yaygın bir hastalık olmasına karşın hastalar tedavi olacak merkez bulmakta güçlük çekiyor.

Hastalıkları konusunda çare arayan birçok insan bugüne kadar tedavi imkanı bulamazken, OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi onlar için yeni bir umut kapısı oldu.

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde ameliyat yapıldığı yolunda basında yer alan haberler ve internetten yakınlarının yaptıkları araştırmalar sonucu tedavi olabileceklerini öğrenen hastalar, bunun üzerine Samsun’a gelerek tedavi imkanı aramaya başladı.

Neredeyse eşinden ayrılıyordu

Sözkonusu hastalardan Adanalı 58 yaşındaki Nezihe Bayramoğlu, 15 yıldır hastalığıyla uğraştığını ve gitmediği doktor kalmadığını belirterek, kendisine bugüne kadar “obezite” teşhisi konularak, diyet uygulandığını anlattı.

Adana’da ticaretle uğraşan eşi Nurettin Bayramoğlu ise bu hastalık yüzünden eşiyle ayrılma noktasına kadar geldiklerini belirterek, “Bütün doktorlar eşime, kendisine dikkat etmesini, diyetine uymasını aksi halde kilo aldığını söylediler. Eşim kilo almaya devam ettikçe, doktorların tavsiyelerine uymadığını evde gizli gizli yemek yediğine inanarak eşimle tartışmalarımız başladı. Boşanma noktasına kadar geldik” diye konuştu.

İki çocuk annesi Bayramoğlu, tanıdıklarının hastalığının “fil hastalığı” olabileceğini söylemesi üzerine eşinin internetten hastalığı araştırdığını ve OMÜ’de bununla ilgili ameliyat yapıldığını öğrenmesi üzerine Samsun’a geldiklerini söyledi.

Eşinin ameliyatının başarılı geçtiğini ve sağlığına kavuşmasını sabırsızlıkla beklediklerini ifade eden Nurettin Bayramoğlu, bugüne kadar Türkiye’nin pek çok hastanesine gittiklerini, yurt dışında da tedavi yollarını araştırdıklarını, en son Samsun’un kendileri için umut olduğunu belirtti.

Bir türlü teşhis konulamadı

Siirt’ten tedavi için Samsun’a gelen 60 yaşındaki Kadriye Çeltik ise 22 senedir sol bacağının büyüdüğünü, bugüne kadar doktorların kendisine bu hastalığın tedavisinin olmadığını söylediklerini ve çaresizlik içinde yaşamaya çalıştığını anlattı.

“Artık yürüyemez hale gelmiştim, çocuklarım internetten bu hastalıkla ilgili burada (OMÜ’de) tedavi yapıldığını öğrendiler. Biz de geldik” diyen Çeltik, şimdi ameliyat olmayı beklediğini ve hastalıktan kurtulmak istediğini söyledi.

Rize’den tedavi için Samsun’a gelen Ayşe Yazıcı da (60), 20 senedir fil hastalığı ile yaşadığını, doktorların kendisine hastalığın tedavisinin olmadığını söylediğini, bu süre içinde bacağının ise yürümesini engelleyecek kadar büyüdüğünü belirtti.

Çocuklarının internete girerek hastalığını araştırdığını ve OMÜ’de fil hastalığının ameliyat edilebildiğini öğrenince Samsun’a geldiklerini söyleyen Yazıcı, “Ameliyat oldum. Doktorlar ameliyatın başarılı geçtiğini söylediler. Bacağımla yürüyemiyordum. İnşallah artık yürüyebileceğim” diye konuştu.

Türkiye’de ihmal edilen bir konu

OMÜ Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yener Demirtaş, halk arasında fil hastalığı olarak da bilinen lenfödemin, çok yaygın bir hastalık olmasına karşın konu ile ilgilenen hekim sayısının son derece az olduğunu söyledi.

Lenfödem hastalarının doktor doktor gezmelerine rağmen tedavi olacak bir hastane bulamadıklarına işaret eden Demirtaş, tüm dünyada bu konu üzerinde çalışan yaklaşık 200 hekim olduğunu belirtti.

OMÜ Tıp Fakültesinin bu alanda Türkiye’de büyük bir boşluğu doldurmak üzere son bir yıldır ciddi yatırımlar yaptığını anlatan Demirtaş, şunları kaydetti:

“Lenfödem Türkiye’de ihmal edilen bir konu. Hastaları dinlediğinizde ortak noktaları bugüne kadar tedavi olabilecekleri bir merkez bulamamaları. Fakültemizde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı önderliğinde kurulan ’Lenfödem Tedavi Merkezi’, kısa sürede ulusal bir merkez haline geldi ve Türkiye’nin dört bir yanından hasta kabul etmeye başladı.

Çünkü ülkemizde lenfödem konusunda çok yönlü çalışan başka bir merkez yok. Türkiye’de lenfödem tedavisiyle ilgili ciddi bir boşluk var. Biz OMÜ’de bu boşluğu gideriyoruz. Merkezimizde, lenfödem tedavisinde ülkemizde ilk kez uygulanan ’süpermikrocerrahi’ yönteminin yanı sıra, hastalığın ilerlemesini engelleyen kombine fizyoterapi yöntemi de başarıyla uygulanıyor.”

Lenfödemde hastalık tamamen ortadan kaldırılamasa bile tıpkı şeker hastalığında olduğu gibi hastalığın önlenebilir, kontrol altına alınabilir ve tedavi edilebilir olduğunu vurgulayan Demirtaş, bunun için hastalara erken dönemde müdahale edilmesinin önemine işaret etti.

Demirtaş, lenfödemin diğer hekimler tarafından da iyi bilinmesinin hastaların yönlendirilmesi açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Milliyet

“Lenfödem hastalarına yeni umut ışığı” için 2 cevap

  1. nezıha hanımın cerrahı sonrasını gormek ısteyen yada goruşunu almak isteyen onu arayabılır ve onlarla goruşebılır .boyle bır cerrahının başarılı olduğunu soylemek ne derece doğru bılemıyorum.

  2. Merhaba, bendede maalesef lenfödemi var. Almanya’da yasiyorum, ameliyat hakkinda bilgi verirseniz memnun olurum.Doktor Beye ulasabilecegim telefon numarasi varsa yazarmisiniz.

    Tesekkürler
    Esra Taskiran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek