Makyaj hileleri

Makyajın nerede, ne zaman ve nasıl çıktığına dair muhtelif senaryolar bulunuyor. Bu senaryoların en ilginçlerinden biri tarih öncesi zamanlara uzanıyor.

Mağara duvarlarında bizon, antilop, gergedan gibi av hayvanlarının yani sıra, yüzü “boyalı” ve çok çocuklu kadınların resimleri bu teze dayanak oluşturuyor. Bu kadınların makyaj yaparak güzelleştikleri ve bu sayede erkeklerin ilgisini çektikleri ileri sürülüyor. Bütünüyle doğru mudur, yoksa bir varsayımdan mı kaynaklanmaktadır bilinmez ama makyajın bir “hile” içerdiğini söylemek yanlış olmaz.

Günümüzde “makyaj hileleri” doğal olarak kozmetik sanayinin ürün çeşitliliğine ve bakim uzmanlarının mucizevî tekniklerine dayanıyor. Hiçbirimiz Catherine Deneuve ya da Madonna’yı yataktan yeni kalkmış haliyle görmemiş olsak da, makyajsız hallerinden daha “farklı” olduklarını tahmin edebiliriz. Hiç de küçük sayılamayacak makyaj mucizelerine geçersek, işte örnekler…

Hassas ciltlerin en büyük düşmanı güneş ve soğuk. Güneşte yanma kızarma, soğukta çatlama ve deri dökülmesi en çok hassas ciltleri etkiliyor. Yüksek koruma faktörlü makyaj ürünleri ise bu sorundan muzdarip kadınlara köklü bir çözüm sunuyor. Özellikle suya dayanıklı, yağ içermeyen ürünler hayli sert geçen kış ayları için ideal çözüm. Kimler mi kullanıyor bu ürünleri? Mag Ryan, Brooke Shields, Kylie Minogue, Shakira, Celine Dion gibi hassas tenli starlar…

Aceleniz mi var? Bir an evvel hazırlanıp evden çıkmak durumunda mısınız? Giyinmek kuşanmak bir yana, makyaj için zamanınız da yok. O halde kozmetikçilerin yeni bir hilesine başvurmanız gerekecek. Artık bazı fondöten, göz farı ve allıklar hafifletici ve gün boyu etkileriyle hızlı makyajın üstün aktörleri olarak kullanılıyor.

Sivilceli ve lekeli ciltler için ise hayranlık uyandıran ürünler bulunuyor. Şaşılacak kadar çok yerli ve yabancı starın sivilcelerini göremiyorsunuz, çünkü kullandıkları özel ürünler onların bu “kusurlarını” ustalıkla örtüyor. Makyaj hilesi ise makyajdan önce başlıyor. Bu starların tümü öncelikle kükürtlü ya da antiseptik sabunla yüzlerini iyice yıkıyorlar. Ardından cilt renginden bir ton açık kapatıcı kullandıktan sonra cilde kadife görünüm veren özel fondöten kullanıyorlar. Ünlülerden Demi Moore, Sharon Stone, Hülya Avşar bu “hileye” her gün başvuruyor.

Cildinize bakıp asla umutsuzluğa kapılmayın, kırışıklıktan parlak ciltlere, alerjik ciltlerden lekeli ciltlere kadar kozmetikçiler sayısız çözüm öneriyor. Size yalnızca “hileyi” uygulamak düşüyor. Kural, tarih öncesinden bugüne değişmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek