Manikür yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Güzel ve narin ellere sahip olmak için manikür her bayan için çok önemlidir. Peki manikürü yaparken doğru şekilde yapıyor musunuz? Emin değilseniz manikürün püf noktalarını yazımızın devamında bulacaksınız.

Peki kadın bakımında en büyük rol oynayan ve bir kadın için önemli olan manikürün yapılmasın da, önemli unsurlar ve incelikler neler midir ?

Birinci Adım:
Manikür yapmadan önce tırnaklarımız en doğal hali ile kalacak şekilde temiz olmalıdır. Yani tırnaklarınız da oje v.b. kalıntılar varsa temizleyiniz. Bir ojen çıkartıcı dökülmüş pamuk yardımı ile tırnaklarınız daki ojeyi temizlerken, ojenin tırnak etlerinize bulaşmamasına özen gösteriniz.

İkinci Adım:
Tırnaklarınızı kısaltmak gibi işlemler yapmanız gerekiyorsa bu adımda uygulayınız. Bir tırnak makası ile tercihe göre kısaltılan tınaklar, törpü v.b. bir ile tırnaklarımız şekillendirilir.
Tırnaklara törpü ile şekil verirken, “Ortadan yanlara ve Yanlardan ortaya” doğru yumuşak hareketler ile törpüleyerek şekil verilmelidir.

Üçüncü Adım:
Törpümüz ile şekillendirdiğimiz tırnaklarımızı uygun bir yumuşatıcı (özel manikür tozları, şampuan gibi) döktüğümüz ılık suyun içerisine ellerimizi koyuyoruz ve 10 – 15 dakika kadar ellerimizi ılık suda bekletiyoruz.

Dördüncü Adım:
Yumuşamış tırnak etlerimizi tırnak eriticiler ile zayıflatarak geriye ittiriyoruz. Tırnak etlerinizi geriye itebileceğiniz gibi özel makas ve penslerle ile keserek tamamen temizleme işlemi de yapabilirsiniz. Ancak tırnak etlerinin kesilmesi dikkat ve hijyen isteyen bir işlemdir. Bu yüzden kullanılan tırnak pensinin kesinlikle kullanıcıya özel olması gereklidir. Hijyen sadece manikür esnasında değil manikürden sonra ellerini dezenfekte ettiğinizde de devam etmektedir. Çünkü manikür esnasında tırnak etlerinizin kesilmesi sayesinde, meydana çıkan deri açıkları, 4 saat boyunca enfeksiyon riski taşımaktadır. Bunun için özel olarak üretilen antiseptik ürünlerle enfeksiyonu önleyebilirsiniz.

Hatalı yapılan törpüleme ve tırnak eti alma işlemlerinin tırnakların kırılmasından, mikrop kapmasına kadar birçok ciddi probleme neden olacağını unutmamak gerekir.

Beşinci Adım:
Şimdi tüm işlemlerimizi gerçekleştirmiş bulunuyoruz ve ojemizi artık sürebiliriz. Tırnağımızın ortasından başlayarak ince bir tabaka, ilk kat ojemii sürüyoruz. Tüm tırnaklarımıza ojemizi sürdükten sonra isteğe bağlı olarak ikinci katımızı sürebiliriz.

Altıncı Adım:
Tüm işlemler sona erdiğinde ise ellerimiz ve ayaklarımızın nemini korumak için, uygun nemlendirici kremler sürülmesi tavsiye edilir.

Manikür Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tırnak bakımının temeli olan manikür ojeyi ve tırnak üzerine yapılan bakımı daha da çekici hale getirir. İşte bunun için manikürde bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

İyi ve kaliteli bir manikürün temeli işlem sırasında kullanılacak olan malzemelerin kalitesidir, işlem sırasında seçilen törpüler, pensler, makaslar ve tırnak bakım ürünleri büyük önem taşımaktadır.

İşlem sırasında hatalı törpüleme, tırnak yüzeyinin sert malzemelerle çizilmesi tırnak yüzeyine zarar vermekte, tırnakların çatlaması, kırılması ve şeytan tırnaklarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tırnak etlerinin açılmasının sert malzemeler ile yapılmaması önem taşır. Tırnakları törpülerken yanlardan ortaya doğru yumuşak bir şekilde törpüleme yapmak önemlidir.

Kötü pensler ile koparılarak kesilen yada özellikle parmak üzerine gelecek şekilde fazla kesilen tırnak etleri, tırnak kenarlarının sertleşmesine, kurumasına ve tırnak etlerinin çatlamasına neden olmaktadır. Bunun için seçeceğiniz penslerin kalitesi büyük önem taşımaktadır. Bu konu da ismi marka haline gelmiş cobalt solingen penslerini tercih edebilirsiniz. (İşleyen metaller arasında dünyanın en dayanıklı metali olan cobalt ve çeliğin birleşimiyle oluşan bu pensler, Almanya’nın çelik efsanesi solingen kasabında üretilmektedir.) Ve daha önce hiç manikür yaptırmadıysanız etleri kesmek yerine yumuşatarak geriye doğru ittirmeniz önerilir.

Ayrıca özellikle ortak kullanım alanları olan salonlarda manikür yaptırırken hijyen büyük önem taşımaktadır. Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için manikür de kullanılan aletlerin hijyen olduğuna dikkat etmek gerekir. Aslında en güvenli yol mümkün olduğu kadar her bayanın kendine ait malzemeler edinmesidir.

Manikür sırasında yapılan işlem kadar manikürün kalıcılığı sağlayacak sonrası işlemlerde büyük önem taşır, tırnak etlerinin kurumasını engellemek için besleyici tırnak eti yağları kullanmak gerekmektedir, ayrıca tırnağı manikür sonrası dış etkenlere karşı koruyacak olan hijyen ürünleri ve oje öncesi kullanılan koruyucu ürünlerde önemlidir.

Elleri nemlendirmek, bakımlarını yapmak da manikür sonrası ışıltılı tırnaklar ile ellerin ahenk içinde olmasını sağlar, günlük bakım ve moda da tırnakların yerini unutmamak ve bakımın devamını sağlamak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek