Masa başı çalışanlarına egzersiz şart

Biz ofis çalışanlarının işlerimizin doğası gereği, ofiste uzun süre oturarak çalıştığımız ve bilgisayar kullandığımız için boyun ve sırt sağlığımız büyük bir risk altındadır. Uzun süre oturmak boyun, sırt ve bel omurları üzerinde ciddi bir yük oluşturur. Bu nedenle genelde boyun, bel ve nadiren sırt fıtığı oluşma riski daha fazladır ve sık sık boyun, sırt ve bel ağrılarından yakınırız.

Peki, boyu ve sırt sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

– Çalışırken sırtımız dik, omuzlarımız geride, başımız normal pozisyonda oturma alışkanlığını yerleştirmeli, kendimizi gevşek bırakmalıyız.

– Oturduğumuz koltuk veya sandalyeye çok dikkat etmeliyiz. Oturduğumuz koltuğun bel ve sırtı destekleyen özellikte olduğuna dikkat etmeliyiz. Bu mümkün değilse, beli destekleyen ortopedik yastıklar kullanılmalıyız.

– Masadan uzakta durmak, yüksek sandalye nedeniyle masaya eğilmek zorunda kalmak yerine masaya tamamen yaklaştırmalıyız. Masanın kenarı tam olarak midemizin seviyesine denk gelecek yükseklikte oturmalıyız.

– Bilgisayar ekranı başımız ile aynı paralelde olmalıdır. Böylece boyun gereğinden fazla yukarı bakmayacak ya da aşağı eğik durmak zorunda kalmayacak.

– Durmaksızın oturma süresi, yarım saati geçmemelidir. Omurgamızı esnetmeli, yürümeli, boyun ve sırt germe-gevşeme egzersizleri yapmalıyız.

– Telefonla sık sık konuşuyorsak telefon kulaklığını baş ile omuz aralığına sıkıştırma alışkanlığını bırakmalıyız ve kulaklık aracılığıyla telefonu kullanmalıyız.

– Bütün yükü belinimize ve sırtımıza yüklememeliyiz. Yüksek yerlere uzanmayıp, tabure kullanmalı veya yardım istemeliyiz.

– Ağır dosya veya objeleri tek seferde değil birkaç seferde taşımalıyız. Mümkünse omzumuzun üzerinde tutarak ve mümkün olduğunca vücuda yakın tutmalıyız. Belin dik olmasına dikkat.

– Aşırı gerginlik ve stresten uzak durmaya çalışmalıyız, iş yerimizde gevşemek için hafif müzik dinlemeli; aralıklarla germe-gevşeme ve nefes egzersizleri yapmalıyız.

– Arabadan inerken ve arabaya binerken ani hareketlerden kaçınmalıyız. Yükü belimize değil bacaklarımıza aktarmalıyız.

– Bir yerden bir şey alırken; dizlerimizi büküp belimizi dik tutarak eğilmeli, karın kaslarımızı kasarak belimize destek olmalı, eşyaları vücudumuza iyice yaklaştırmadan kaldırmamalıyız.

– Gece uyurken mutlaka boyun sağlığı için ortopedik yastık kullanmalıyız.

– Kanepe kenarına boynumuzu dayayarak yatmamalıyız.

– Yattığımız yerden aniden kalkmamalıyız.

– Düzenli olarak yürüyüş, yüzme gibi spor aktiviteleri yapmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek