Meme kanseri cerrahisinde sınırlı müdahale devri

Meme kanserinin evrelendirilmesinde kullanılan intra operatif gamma prob sayesinde sadece gereken olgularda koltuk altı lenf bezleri çıkarılıyor. Her 8 kadından birinin yaşamı boyunca yakalanma riski taşıdığı meme kanserinin tedavisinde, koltuk altındaki lenf bezlerinin kanserden etkilenip etkilenmemesi kritik bir önem taşıyor. İntraoperatif gamma prob kullanımıyla, hastalara gereksiz büyük ameliyatların yapılmasının önüne geçiliyor.

Tam teşhis mümkün olabiliyor
Acıbadem Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü uzmanları, meme kanseri olan hastalarda intra-operatif gamma prob kullanılarak hastalığın evresinin belirlendiğini, sadece gereken olgularda koltuk altı lenf bezlerinin çıkarıldığını belirtiyorlar. Acıbadem Hastanesi Bakırköy Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Cihan Uras ve ekibi ile Nükleer Tıp bölümünden Dr. M. Murat Çuhadaroğlu, intraoperatif gamma prob uygulanmasıyla ilgili şu bilgileri veriyor:
“Memede saptanmış olan kanserli dokunun etrafına çok küçük dozlarda radyoaktif işaretli madde enjeksiyonu yapılıyor. Bu bölge ve koltuk altı görüntülenerek kanser dokusu ile bağlantılı olan lenf yolları ve yayılma olasılığı en yüksek lenf bezi saptanıyor. Ameliyat esnasında ise önceden görüntülenmiş olan lenf bezi, gamma prob kullanımı ile doku içinde kolaylıkla ve kısa sürede saptanarak çıkartılıyor. Bu lenf bezinin patolojik olarak incelenmesi sonrası ancak bu lenf bezinde yayılma tespit edilirse diğer tüm lenf bezlerinin çıkarılmasına karar veriliyor.”

Koltuk altı lenf bezleri neden önemli?
“Koltuk altı lenf bezlerinin tümü çıkartılan hastaların bazılarında, bu işleme bağlı sorunlara rastlanmaktadır. Kullandığımız bu yöntem ile sözü edilen bu ilk lenf bezlerinde kanser hücresi görülmezse, diğer koltuk altı lenf bezleri yerinde bırakılmaktadır. Yalnızca meme kanserinin, bu lenf bezlerine yayılım göstermesi durumunda koltuk altındaki tüm lenf bezleri çıkartılır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek