Meme kanseri erkekleri de tehdit ediyor

Meme kanserinin genetik yönünün de bulunduğunu belirten uzmanlar, ailesinde meme kanseri hastalığı bulunan erkeklerin risk altında olduğu uyarısında bulunuyor.

Meme kanseri sadece kadınlar için risk oluşturmuyor. Ailesinde meme kanseri olan erkekler de risk altında bulunuyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Demircan, ailesinde meme kanseri bulunan erkeklerin de risk altında olduğunu açıkladı.

Demircan, “Meme kanserinin yüzde 10 genetik yönü vardır. Ailesinde meme kanseri olan erkekler bu konuda çok dikkatli davranmalı. Annesi ya da kız kardeşi meme kanseri olan erkekler risk altında bulunuyor. Erkek meme kanseri olanların yüzde 30’unun ailesinde mutlaka meme kanseri vakası vardır.” dedi.

Kızarıklıkları hafife almayın

Risk altında bulunan erkeklerin mutlaka belirli dönemlerde meme muayenesi yaptırması gerektiğini belirten Prof. Dr. Demircan erkeklere şu uyarılarda bulundu:

“Hastalık erkeklerde, göğüste kızarıklık, göğüs başında akıntı belirtileri gösteriyor. Bu şikâyetleri olan erkeklerin gecikmeden doktora gitmesi lazım. Çünkü erkeklerde meme dokusu olmadığı için hastalık daha çabuk yayılabiliyor. Kadınlarda ise çocuk doğurmak, emzirmek meme kanserine yakalanma riskini azaltıyor.”

Dünyada her 14 saniyede bir kadın meme kanserinden ölüyor. Türkiye’de her yıl 30 bin yeni meme kanseri vakası ortaya çıkıyor. Her bin erkekten ikisinde meme kanseri görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek