Meme muayenesi ayda bir kez yapılmalı

Uzmanlar, meme muayenesinin kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de önemli olduğunu belirterek, uyarılarda bulunuyor. Görülme sıklığı kadınlara oranla daha az olmasına rağmen erkeklerde de meme kanseri riskinin olduğunu belirten uzmanlar, meme muayenesi bilincinin ülkemizde ne yazık ki yeterli yaygınlıkta olmadığını söylüyor.

Her 10 kadından biri meme kanseri
Meme kanseri her on kadından birinde görülüyor. Ancak duyarlılık konusunda gösterdiğimiz bilinç ise, ancak her yüz kadında bir görülmektedir. Sosyo-ekonomik düzeyi düşük kadınların, hemşire ya da sağlık personeline dahi muayene olmaları ve bu bilinci taşımaları hiç şüphesiz erken tanı için çok faydalı olacaktır.

Kadın hastaların pek çoğu bilinçaltındaki meme kaybı korkusu ile hekime ya gitmemekle ya da iş işten geçtikten sonra başvurmaktadır. Memedeki her rahatsızlık, bir kanser belirtisi olmadığı gibi her kanserli vakada da meme dokusunun tümüyle alınması anlamına gelmez.

Uzman tavsiyeleri
Boğaziçi Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Nezih Güler, meme kanserinin erken saptanabilmesi ve başarılı bir tedaviyle sonuçlanması için şu önerilerde bulunuyor…

– 40 yaş ve üzerindeki her kadının hekim veya eğitimli hemşire tarafından yılda bir kez muayenesi ve mamografi yapılması

– 20-39 yaş arası kadınlara her 3 yılda bir klinik olarak meme muayenesi yapılması

– 20 yaş üzerindeki bütün kadınların her ay kendi kendilerini muayene etmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek