Menopozun ruh sağlığına etkileri

Çoğu zaman menopoz dönemlerinde kadının ruh sağlığındaki bozulmalar eşini de etkiliyor ve cinsel yaşamda sıkıntıların yaşanmasına da neden oluyor. Oysa menopoz döneminde ruh sağlığını korumak için alınabilecek önlemler mevcut. İşte bunlardan birkaçı…

Menopoz öncesinde psikiyatrik bir rahatsızlık geçiren kişilerde menopozun yarattığı etkiler 3 kat daha fazla oranda görülüyor.

“Bireylerde görülen psikiyatrik rahatsızlıklar, beyin kimyasının değişimiyle ilgili sorunlar olup, tedavi edilebilir rahatsızlıklardır” diyen Psikiyatrist Doç. Dr. Arif Verimli, menopozun, kadın ve erkeğin ruh sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı:
“Menopozun ortaya çıkmasıyla kadın vücudunda azalan östrojen, düzensiz adet görülmesine ve en sonunda tamamen adetten kesilmeye yol açmaktadır. Dişiliği koruyan östrojen hormonunun menopozda üretilmemesi, kadının stres uyarıcılarına karşı daha desteksiz olduğunu göstermektedir.

Psikiyatrik anlamda, menopoz döneminin psikiyatrları ilgilendiren 3 yönü bulunmaktadır:
– Kadının ruh sağlığında yarattığı etkiler
– Alkol, madde ve sigara bağımlılığının menopoza etkisi
– Menopozda evlilik sorunları

100 kadından 60’ı psikolojik sorunlar yaşıyor

Östrojen hormonunun direkt etkisinden bağımsız olarak yaptığımız araştırmalarda, menopoza giren her 100 kadından 60’ı doğrudan veya dolaylı olarak psikiyatrik sorunlar yaşamaktadır. Bu yaşanan sıkıntılar; akut stres bozukluğu, ateş basmaları- uyuşmalar-şişkinlikler-denge bozuklukları- kalp çarpıntılarıyla süregiden panik bozukluk, duygusal çökkünlük ve depresif ruh hali, kişilik ve özgüven problemleri, mutsuzluk, hevessizlik, uyku düzeninde bozukluklar şeklinde sıralanmaktadır.

Alkol, madde ve sigara bağımlılığının rolü…

Alkol, madde ve sigara kullanımı beyin hücrelerinin ölmesine sebep olmakta (atrofi) ve hücresel rejenerasyon (hücre yenilenmesi) mümkün olmamaktadır. Bu, bedenin erken yaşlanmasına ve dolayısıyla da kadınlarda menopoz yaşının düşmesine yol açmaktadır.”

Menopozda evlilik sorunları

Menopozda evlilikte çok ciddi sorunlar görülmektedir. Kadının ruh sağlığındaki bozulmalar, direkt olarak eşini de etkilemektedir. Özellikle, cinsel yaşam üzerinde çok ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.

Bir kadının menopoza girmeyi bir yeti kaybı, kadınlık vasfı kaybı gibi görmesi son derece yanlış bir inanıştır. Erkeği seksten uzaklaştırır. Menopoz döneminde de sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürülebilir. Menopoz döneminde psikiyatrik yardım alınması, çok olumlu sonuçlar doğurur. Hem kişisel hem de bir çift olarak destek alınması gerekebilir.

Maksimum 6 ay sürecek olan psikiyatrik tedavi, hem depresif ruh halinin aşılmasında hem de evlilik sağlığı üzerinde olumlu sonuçlar yaratır. Böylece, menopozdan doğacak herhangi bir rahatsızlık önlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek