Meyve sevmeyenler suyunu içsin

Özellikle çocuklarda görülen meyve yememe sorununa bazı büyüklerde de rastlanabiliyor. Sıcak havaların etkili olduğu şu günlerde meyve yemeyi tavsiye eden uzmanlar, meyve yemeyenlerin ise bol bol meyve suyu içmelerini öneriyor.

İşte bazı meyve sularının birbirinden önemli faydaları…

Ananas suyu
160 ml’lik bardakta, 66 kalori var. Ananasta bol miktarda C vitamini bulunuyor. Bunun yanı sıra, bromelain adlı enzimi de içeriyor. Bu, sindirime yardımcı oluyor, sinüziti azaltıyor, kas incinmesi ve ağrıları, gerilmeler ve burkulma gibi ufak çaplı incinmeleri iyileştiriyor.

Araştırmalar, bromelainin şişmeleri, morarmaları ve doğumdan sonra operasyon geçiren kadınlarda ağrıyı azaltmada da etkili olduğunu gösteriyor. Bazı çalışmalarda da bromelainin, anjin, astım ve bronşitin olumsuz etkilerini azalttığı saptanmış.

Kızılcık suyu
160 ml’lik bardak kızılcık suyu, 78 kalori veriyor. C vitamini açısından zengin başka bir meyve suyu olan kızılcık suyu, kadınların yüzde 60’ının yaşadığı idrar yolu enfeksiyonlarını önlemede etkili.

Sebze suyu
160 ml’lik bardak sebze suyu, 33 kalori veriyor. Sebze suları, genellikle A ve C vitaminleriyle, potasyum açısından zengindir. Güçsüzlük, iştah kaybı ve bulantıya neden olan potasyum eksikliğine, kadınlarda sıkça rastlanıyor. Büyük 1 bardak sebze suyu, günlük ihtiyacınız olan potasyumunun yüzde 30’unu karşılayabilir. Az miktarda kalsiyum ve demir de içerir.

Elma suyu
160 ml’lik 1 bardak elma suyu, 61 kalori veriyor. Elma suyunda da C vitamini bulunuyor; 160 ml’lik bir bardakta, 19-50 yaş arası herkese tavsiye edilen miktarın yaklaşık yarısı kadar, ancak diğer meyve ve sebze sularına kıyasla, elma suyunda daha az vitamin ve mineral var.

Greyfurt suyu
160 ml’lik bardakta, 53 kalori var. Sadece 160 ml’lik bir bardakta bile, 19-50 yaş arası herkese tavsiye edilen günlük C vitamininin yüzde 120’si bulunuyor. Greyfurt, aynı zamanda da zengin bir beta-karoten kaynağı. Bilindiği gibi betakaroten, kanser riskini azaltan güçlü bir antioksidan. Pembe greyfurtta ise likopen var. Likopen de gene güçlü bir antioksidan ve prostat, akciğer, mide, pankreas, bağırsak ve göğüs kanseri riskini azaltıyor. Aynı zamanda da kalp krizine neden olan kan pıhtılaşmasını önlüyor.

Kara üzüm suyu
160 ml’lik bardakta, 74 kalori var. Kara üzüm, yaşlanmayı geciktirici özelliklere sahip. Ayrıca kan pıhtısı oluşumunu engelliyor. Dolayısıyla kalp hastalıklarını önlemede etkili. Araştırmalar, kara üzümde bulunan bazı maddelerin de kansere karşı etkili olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek