Meyve yemiyorsanız bile suyunu için

Uzmanların verdiği bilgilere göre; bağışıklık sistemimizi ayakta tutmanın en kolay ve etkili yollarından biri meyve ve sebze suları. Yani eğer meyve yemiyorsanız bile mutlaka suyunu için…

Kaçımız günde bu kadar meyve ve sebze tüketiyoruz? Tükettiğimiz meyve miktarının düşük olduğuna hiç kuşku yok. Beslenme uzmanları günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve yenmesini öneriyor. Bu vitamin depolarından faydalanmak için en azından sularını için.

Portakal suyu

160 ml’lik bardakta, 75 kalori var. Küçük bir bardak portakal suyu, bir kadının günlük ihtiyacı olan C vitamininin yüzde 150’sinden fazlasını içerir. Portakal suyunda bulunan flavanoidler, C vitaminiyle birlikte, bağışıklığı artırır ve kan damarlarını güçlendirir.

Tiyamin ve folat da portakal suyunda bol miktarda bulunur. Tiyamin ya da B1 vitamini, enerji üretimi üzerinde etkilidir. Başka bir B vitamini cinsi olan folat da, sağlıklı kan yapılmasına yardımcı olur. Hamileler için de özellikle önemlidir. Çünkü spina bifida gibi doğum bozukluklarının önlenmesinde etkilidir.

En faydalısı havuç suyu

160 ml’lik bardakta, 64 kalori bulunuyor. Havuç suyunda bol miktarda potasyum, azımsanmayacak kadar magnezyum ve biraz da kalsiyum bulunur. Bundan dolayı, en çok fayda sağlayacağınız sebze sularındandır. Çünkü demiri saymazsak, pek çok kadının beslenmesinde eksikliğini yaşadığı üç mineral potasyum, magnezyum ve kalsiyumdur.

Havuç suyu, beta-karoten ve vücudun A vitaminine çevirdiği diğer karotenoidler açısından da çok zengindir. A vitamini, gece görüşünü artırır ve yaşa bağlı gelişen katarakt riskini azaltır. Karotenoidlerin antioksidan özelliği de, akciğer, mesane ve mide kanseri riskini düşürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek