Meyvelerle akne tedavisi

Stresli dönemlerde, ergenlikte ve bazı ilaçların yan etkisi ile ortaya çıkan aknelerden meyve tedavisi ile kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken doğru tedavi şeklini seçerek uygulamak. İşte meyvelerle akne tedavisi için yapmanız gerekenler…

Meyve asitleriyle peeling yapın

Son yıllarda meyve asitleri akne tedavisinde rol oynamaya başlamıştır. Yarı kozmetik yarı ilaç sayılan bu ürünlere glikolik asit, laktik asit örnek verilebilir.

Yüzde 5-20 oranlarında krem ve jel şeklinde evde uygulamaya yönelik ürünler mevcuttur. Akne tedavisine yardımcı olarak veya tedavi sonrası bakım amacıyla kullanılır. Ayrıca yağlı ciltlerde yağ konrolü ve yağlanmanın getirdiği hafif sivilceleri geçirmek içinde önerilmektedir.

Meyve asitleri cildi soyarak yeniler, gözeneklerin temiz kalmasını sağlar böylece akneye engel olur. Meyve asitlerinin yüksek konsantrasyondaki formülleri de yüzde 50-90 gibi ofis uygulamaları şeklinde tedavide kullanılır.

Doktor kontrolündeki bu uygulamada asit solüsyonu deriye sürülür, birkaç dakika beklenir ve daha sonra yıkanarak ciltten uzaklaştırılır. Bu uygulamalarda 1-4 hafta aralıklarla yapılır. Hem akne tedavisi olarak hem de tedavi sonrası izlerin giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Oldukça faydalı bir yöntemdir.

Hafif aknelerin tedavisi

Hafif akneler topikal jel solüsyon ve losyonlarla tedavi edilebilir. Ekstra vitamin ve minerallerin kullanımının tedaviye faydası bulunmamıştır.

Yüzünüzü su ile hafif bir temizleyici sabun veya antiseptik jel kullanarak, günde iki kez yıkayın. Akne ürünlerini sadece akne üzerlerine nokta halinde değil, tüm etkilenen alanlara yayarak uygulayın.

Akne tedavi ajanları ilk 2-4 hafta kuruluk yaratabilir. Zamanla cilt bu tip kuruluk reaksiyonları göstermez. Yağsız bir nemlendirici, kuruma şikayeti için kullanılabilir.

Yağlı kozmetikler, fondöten, krem ve güneş koruyucuları kullanılmamalıdır. İyileşme 2-4 ay arasında olabilir. Şiddetli tahrişlerde tedavi bırakılmalı, doktorla görüşülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek