Migrene karşı yeni yöntemler

Birçok insanın hayatını zindana çeviren migren ataklarına karşı geliştirilen yeni yöntemlerle artık baş ağrısı derdinden kurtulabilirsiniz. Örneğin günlük tutarak, migrenle daha rahat savaşabileceğinizi biliyor muydunuz?

Migren hastalığı yıllarca pek ciddiye alınmadı ve kendini gergin hisseden kadınların psikosomatik bir rahatsızlığı olarak kabul edildi. Fakat son dönemlerde tıp dünyasında migrene olan yaklaşım değişti.

Araştırmalar; migrenin genetik kökenli bir rahatsızlık olduğunu ortaya çıkardı. Her ülkenin nüfusunun yaklaşık yüzde 10′ u migrenden şikâyetçi, bu da asla küçümsenecek bir rakam değil.

Migren nedir?

Uluslararası Baş Ağrıları Derneği 80’li yılların sonlarında migrenin belirtilerini tanımladı:

– Ataklar 4 ile 72 saat arasında sürüyor.

– Baş ağrısı sürekli ‘tıp tıp’ şeklinde atarak seyrediyor.

– Ağrı tek taraflı, kısmi olarak hissediliyor.

– Hareket edildiğinde ağrı nüksediyor.

– Kusma ve bulantı görülüyor.

Tüm bu belirtilerin aynı zamanda baş göstermesi şart değil. Nöroloji uzmanları, migrenin çeşitlerinin olduğunu söylüyor. Örneğin migren sırasında noktalar, parlayan ışıklar veya zig-zag şekiller görülebilir, hatta görmede zayıflık meydana gelebilir.

Aura olarak adlandırılan bu belirtiler, migrenlilerin yalnızca yüzde 10’unda görülür. Aura ile birlikte yaşanan migrene ise ‘klasik migren’ denir. Yaygın migren aurasız migrendir.

Menstrüel migren de adet döneminin başlangıcında veya adet döneminde nükseder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek