Obezite erken ölüm nedenleri arasında

Kadınların yüzde 29.9’unun, erkeklerin ise yüzde 12.9’unun beden kitle indeksinin 30’un üzerinde olduğu bildirildi. Uzmanlar, obezitenin tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunu söylüyor.

Prof. Dr. Saime Paydaş, konu ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“İnsan ne kadar kiloluysa ölme riski o kadar artıyor. Obezite beden kitle indeksi ile anlaşılabiliyor. Beden kitle indeksi, ağırlığın, boyun karesine bölünmesiyle ortaya çıkan bir oran. Sağlıklı kişilerde beden kitle indeksi 18 ile 25 arasındadır. Bu oran 25’in üzerine çıkıyorsa, bu, kişinin kilo fazlalığının olduğu anlamına gelir. Eğer beden kitle indeksi 30’un üzerindeyse o kişi obezdir. 40’ın üzerindeki oran ise ölümcül şişmanlıktır.”

Obezitede hipertansiyon riski

Obezite, beraberinde hipertansiyon riskini getiriyor. Vücut ağırlığının artmasıyla birlikte hipertansiyon görülme sıklığı da artıyor. Yeni tanı konulmuş hipertansiflerin yüzde 55’inde obezite olduğu görülmüştür. Yani şişman bir kişinin ileride hipertansif veya diyabetik olacağı konusunda yorum yapmak falcılık olmaz. 18 yaşındaki kilosu, 50’li yaşlarda ortalama 5 kilo artan kişinin kan basıncı da 4-5 milimetre cıvarlık artış gösterir.

Çocuklarda da riskli

Obezite artık çocukluk çağında başlıyor. Beslenme alışkanlıkları anlamında anne ve babalara büyük görevler düşüyor. Bu konuda en büyük kusur anneler ve babalarda. Anne ve babalar, çocuklarını hazır gıda yerine sebze ve meyveye alıştırabilirler.

Türkiye’de 18 yaşın üzerindeki yetişkin nüfus üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, kadınların 29,9’unun, erkeklerin ise yüzde 12.9’unun beden kitle indeksi 30’un üzerinde görülüyor. Eğer beden kitle indeksini 25’in üzeri diye düşünürseniz, bu oranın yüzde 50’lere vardığı söylenebilir.

Önemli risk fazla yemek

Obezitenin genetik, çevre, hareketsiz yaşam, ileri yaş, cinsiyet, doğum, menopoz gibi çeşitli faktörleri var. Bu faktörlerin içinde en etkili olanı fazla yemek ve hareketsizlik. Bunların ikisini kontrol altında tutarak hem kan basıncını, hem de kardiyovasküler ölüm riskini azaltabiliriz. Bir kişi vücut ağırlığını yüzde 10 azaltarak, hipertansiyon, diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskini önemli oranda azaltabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek